E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

“Batërdia me dekoratat”, Rama thumbon Metën

Në Akademinë e reformuar të Shkencave, kreu i qeverisë Edi Rama ka sulmuar presidentin Meta. Kryeministri Edi Rama ka qenë sot i pranishëm në Akademinë e Shkencave, ku janë pranuar 17 anëtarët e rinj të jashtëm të këtij institucioni. Kryeministri Rama ka thumbuar presidentin Meta për dekoratat. Deklarata thumbuese e Ramës vjen në një kohë kur presidenti Ilir Meta e ka kthyer Presidencën në institucion ‘qokash’. Këto dekorata i kanë shkaktuar miliona lekë shpenzime në buxhet shtetit.

“Më ka munduar gjithmonë dhe e kam ndarë publikisht kur kam qenë këtu, pyetja si do ndjehej Aleks Buda apo Çabej po të ngriheshin nga varri për të vizituar Akademinë e pas masakrës së 2008. Dhe sot kësaj pyetje mund t’i jap përgjigje paska lehtësuese.

Se janë tre projekte që bëjnë krenarë Aleks Budën dhe alter egon e tij të gjuhës shqipe, Çabej. Tjetër aspekt që mundësohet nga reforma është përgjigjja me universitetet. Për kaq shumë vite Akademia e Shkencave dhe Universitetet janë të ndara.

Titujt akademikë shpërndaheshin si ato dekoratat presidenciale, dhe prej shumë vitesh me emrin e Skëndërbeut, Naim Frashërit dhe Nënë Teresës. Jemi në kohë kur ndjehesh krenar që për arsye legjitime të marrjes një prej tyre, ndjehesh i poshtëruar, e sheh që të njëjtën gjë merr një usta i tallavasë. Jemi një vit larg nga një ngjarje e rëndësishme, 50 vjetori i themelimit. Jemi një vend me histori shumë më të gjatë akademike”, tha Rama.

Lexo edhe :   Magna Carta dhe si mund të vendoset Rama nën ligjin

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...