64 gola në 37 ndeshje/ Kushëriri i Erling Haland po i “çmend” të gjithë (Video)

Kushëriri i sulmuesit të Dortmundit, Erling Haaland, Albert Tjaland është gjithashtu një makineri golash, duke bërë të mendosh se në gjenet e familjes së tyre ka diçka të veçantë.

Ai luan në kampionatin norvegjez për ekipin e Moldes, pikërisht si kushëriri i tij i cili ka luajtur më parë aty.

Sulmuesi 20-vjeçar i Borusia Dortmund është shndërruar në një nga sulmuesit më vdekjeprurës në futbollin botëror dhe me shumë gjasa do të jetë lojtari më i kërkuar në verë.

Por, mos u çudisni kur të afërmit e tij të ndjekin hapat e tij në vitet e ardhshme. Albert Braut Tjaland është një kopje e Haland, me të njëjtat flokë bjond, shtatlartë dhe shikim vdekjeprurës, i cili ka shënuar 64 gola në 37 ndeshje për ekipin e të rinjve të Molde. Ai sapo ka mbushur 17 vjeç.

Ashtu si kushëriri i tij, Tjaland filloi karrierën te Birne, duke shënuar 40 gola në 31 ndeshje. Më pas bëri të njëjtën lëvizje si kushëriri i tij Haland duke u bashkuar me kampionët e Norvegjisë Molde në verë.