E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

30 muaj pa njohje të re për Republikën e Kosovës

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Janë bërë dy vjet e gjysmë prej kur Kosova nuk ka marrë as edhe një njohje të re. Shteti i fundit që e ka njohur Kosovën ishte Ishulli Barbados, më 15 gusht të 2018-s. Që atëherë ndonëse janë ndërruar tri qeveri, por asnjëra prej tyre nuk ka arritur t’i sjellë Kosovës njohje të reja, përderisa Serbia për asnjë moment nuk e ka ndalur fushatën e çnjohjeve. Madje, sipas Serbisë, falë fushatës së saj, deri më tash, 18 shtete i kanë tërhequr njohjet për Kosovën.

Nga Ministria e Punëve të Jashtme, pavarësisht përpjekjeve të televizionit, nuk kanë dhënë ndonjë përgjigje sa i përket strategjisë për sjelljen e njohjeve të reja.

Ministrja Meliza Haradinaj-Stublla ditë më parë pati deklaruar se i ka parandaluar përpjekjet e Serbisë për dy çnjohje për pavarësinë e Kosovës, ani pse në qershor shefi i saj, kryeministri Avdullah Hoti, kishte rënë dakord me presidentin e Serbisë që të ndalet kjo fushatë, në këmbim të pezullimit të përpjekjeve për anëtarësim në organizata ndërkombëtare nga ana e Kosovës.

Madje, për këtë vit, deri më tash, nuk është bërë e ditur nëse Kosova synon të aplikojë për anëtarësim në ndonjë organizatë.

Kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme, njëherësh deputete nga radhët e AAK-së, Time Kadrijaj, ka theksuar se për shkak të pandemisë është pamundësuar që të shtrihet aktiviteti maksimal për njohje të reja e anëtarësim në organizata ndërkombëtare, por që, sipas saj, përpjekjet nuk janë ndalur.

Lexo edhe :   Çfarë përmban deklarata e përbashkët ekonomike e nënshkruar ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve

“Është një periudhë pandemie dhe është i pamundur edhe lobimi edhe lëvizja e njerëzve përgjegjës që janë për këto tema. Zvarritja e procesit të dialogut ndoshta ka ndikuar që të ndalet edhe procesi i njohjeve. Ka qenë e padrejtë që Serbia nonstop ka lobuar dhe ne e kemi kundërshtuar në të gjitha instancat edhe vendore edhe ndërkombëtare”.

Lexo edhe :   Çfarë përmban deklarata e përbashkët ekonomike e nënshkruar ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve

Ndërsa, njohësi i çështjeve politike, Dashnim Ismajli, ka theksuar se dialogu pa rezultat mes Kosovës e Serbisë e ka vendosur shtetin në situatë të pafavorshme karshi Serbisë dhe propagandës së saj për çnjohje. Sipas tij, përveç dialogut, edhe kriza politike e ka stopuar funksionimin e diplomacisë kosovare.

“Kosova qe disa vite nuk po tregon stabilitet të qëndrueshëm politik, kriza e brendshme politike rezulton edhe me mosfunksionimin apo moskoordinimin efikas të diplomacisë. Jashta kësaj, faktor tjetër është edhe mos koordinimi i diplomacisë kosovare dhe neglizhenca në ndjekjen e kursit intensiv lobues për të sforcuar subjektivitetin e shtetit në politikën ndërkombëtare”.

Sao Tome dhe Principe, Surinami, Guinea Bisao, Burundi, Liberia, Guineja e Re, Lesoto, Dominika, Grenada, Unioni i Komoreve, Ishujt Solomon, Madagaskar, Palau, Togo, Republika Qendrore e Afrikës, Gana, Siera Leone dhe Nauru, janë shtetet që deri më tash kanë tërhequr njohjet për Kosovën, sipas ministrit të jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq. /Koha.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë”/ Rama tregon çfarë do ndodhë muajt e ardhshëm

Disa muaj para zgjedhjeve, kryeministri Rama ka thënë se sfida e qeverisë është që paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë! Kreu i...

Alarm për bombë në kullën Eiffel (VIDEO)

Një telefonatë anonime ku jepte sinjalin për vendosjen e një bombe në kullën Eiffel, ka alarmuar policinë dhe jo vetëm. Policia mori informacione për një...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

“Do i marrim prapë nëse na duhen”, Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Shqipëria po përballet me një situatë të vështirë, si pasojë e COVID-19. Të infektuarit janë në shifra të larta. Për fat të keq, e...

“Erë paqeje”, Greqia dhe Turqia gati për bisedime

Pas tensioneve që kanë muaj që po zgjasin mes Greqisë dhe Turqisë për kërkimet nën ujore, në atë që konsiderohet prej dy vendeve si...