E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

10 shprehje nga G. G. Markez, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Ajo që ka rëndësi në jetë nuk është ajo që të ndodh, por ajo që mban mend dhe si e kujton.”

“Asnjë ilaç nuk e shëron dot atë që nuk e shëron lumturia”.

“Seksi është ngushëllimi që ke kur nuk mund të kesh dashurinë”.

“Nuk është e vërtetë që njerëzit reshtin së ndjekuri ëndrrat sepse plaken, ata plaken pikërisht sepse reshtin së ndjekuri ëndrrat.”

“Gjithmonë mbetet diçka për të dashuruar”.

“Askush nuk i meriton lotët e tu, por ai që mund t’i meritonte nuk të bën të qash”.

“Ai ishte ende shumë i ri për të kuptuar se kujtesa e zemrës eliminon të keqen dhe zmadhon të mirën, dhe se falë kësaj artifice ne mund të përballojmë peshën e së kaluarës”.

“Por kur një grua vendos të shkojë në shtrat me një burrë, nuk ka asnjë mur që ajo nuk do të ngjiste, nuk ka fortesë që nuk do të shkatërronte, as konsideratë morale që nuk do ta injoronte: nuk ka Zot për të cilin do të shqetësohej”.

“Të gjitha qeniet njerëzore kanë tre jetë: publike, private dhe sekrete”.

“Zemra ime ka më shumë dhoma se një shtëpi publike”. /t.k/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...