E martë, 27 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

Zbuloni hartën 3D të Rrugës së Qumështit

Agjencia Hapësinore Europiane njoftoi se sateliti europian ”Gaia” ka mundësuar hedhjen në hartë, në formatin 3D, të rreth 1,7 miliardë yjeve nga galaksia jonë dhe 1,3 miliardë prej tyre përcaktojnë distancën e tyre në raport me Tokën.

“Kjo sasi të dhënash është shumë e pasur dhe ne mendojnë se kjo do të modifikojë në mënyrë rrënjësore astronominë dhe mendimin tonë për Rrugën e Qumështit”, deklaroi Uwe Lammers, një zyrtar shkencor i ”Gaia”-s për Agjencinë Hapësinore Europiane (ESA).

“Me ‘Gaia’-n, mund të rindërtojmë vërtet të gjithë historinë e Rrugës së Qumështit. Është si të bësh arkeoastronomi (…) për të rindërtuar vërtet historinë e universit tonë”, deklaroi Gunther Hasinger, drejtor i Shkencës në ESA, gjatë prezantimit të këtyre të dhënave me rastin e Sallonit aeronautik ILA të Berlinit.

I lëshuar në fund të vitit 2013, sateliti, që analizon burimet e dritës të galaksisë tonë, është pozicionuar rreth 1,5 milionë kilometra nga Toka.

Ai ekzekuton 500 milionë matje në ditë. Të dhënat janë transmetuar në terren dhe trajtohen nga një konsortium që mbledh 450 shkencëtarë nga 20 vende.

”Gaia”, që punon që prej vitit 2014, kishte mundësuar tashmë një version të parë të katalogut të matjeve në shtator 2016.

Kjo e fundit jepte një pozicion prej 1,1 miliardë yjesh të Rrugës së Qumështit, por sateliti kishte përcaktuar distancën vetëm për dy milionë yje dhe në mënyrë të pasaktë, shkruan ata.

Të dhënat e reja, të marra nga ”Gaia” për 22 muaj nga korriku 2014 dhe maji 2016, janë publikuar sot dhe është e mundur tashmë të hysh në këtë katalog në internet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti i OSBE për zgjedhjet e 25 prillit, reagon delegacioni i BE në Shqipëri

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri, ka reaguar pas publikimit të raportit final nga ana e OSBE-ODIHR, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas...

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një...

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik droge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet,...

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...