E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Vietnami raporton për version të ri të koronavirusit, përhapet lehtësisht

The Washington Post

Ministria e shëndetësisë në Vietnam njoftoi të shtunën se kishte zbuluar një variant të ri shumë të transmetueshëm të koronavirusit që ka ndihmuar në nxitjen e një vale të fundit të infeksioneve covid-19 në vend.

Renditja gjenetike tregoi se varianti i ri ishte një përzierje e bazave të koronavirusit të zbuluar së pari në Mbretërinë e Bashkuar dhe Indi, tha Ministri i Shëndetësisë Nguyen Thanh Long, sipas gazetës VnExpress.

Ministri tha se varianti i ri është veçanërisht ngjitës nëpërmjet ajrit dhe se kulturat virale kanë zbuluar se ajo përhapet shumë shpejt.

“Varianti i ri është shumë i rrezikshëm,” tha Long në një deklaratë.

Ministria e shëndetësisë nuk i’u përgjigj një kërkese për koment të shtunën pasdite.

Shkencëtarët thanë se duhen më shumë studime për të përcaktuar efektin e një varianti në “mjediset e botës reale”.

“Shumë mutacione të ndryshme ndodhin gjatë transmetimit të virusit dhe shumica e tyre nuk kanë ndonjë rëndësi klinike,” tha Todd Pollack, një ekspert i sëmundjeve infektive me seli në Hanoi në Shkollën Mjekësore të Harvardit. “Vetëm për shkak se thonë se [varianti i ri] ka karakteristikat e të dyve … nuk do të thotë se ata janë mbledhur në një pacient dhe kanë krijuar një ‘supervirus’ të kombinuar hibrid.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...