E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Video/A jemi gati? Vala e re e emigrantëve po pushton Malin e Zi

Rruga e emigrantëve përmes Malit të Zi po bëhet rruga më e zakonshme për refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika për në Bashkimin Evropian. Që nga gushti i vitit të kaluar, numri i emigrantëve që përpiqen të arrijnë në Evropën Perëndimore përmes Shqipërisë, Malit të Zi dhe Bosnje-Herzegovinës është rritur në mënyrë drastike.

Rruga përgjatë kodrës jo shumë larg GP Božaj është bërë kohët e fundit rruga kryesore e emigrantëve.

Vetëm në mars të këtij viti, në vend ka rreth 350 refugjatë, që është gjysma e numrit të përgjithshëm të azilkërkuesve gjatë gjithë vitit.

Azilkërkuesi nuk është një kërcënim, tha Farbut nga Irani, i cili ndryshoi besimin e tij dhe luftoi për respektimin e të drejtave të njeriut, për të cilat ai duhej të largohej nga Irani. Ai udhëtoi ilegalisht në Mal të Zi përmes Shqipërisë.

“Unë u arratisa nga Irani pasi disa miq të mi u arrestuan dhe isha i sigurt që dhe unë do të kisha fatin e tyre”.

Fabrut ka qëndruar në Qendrën e Azilit në Spuja për pesë muaj, aty qëndron  dhe Aliu nga Siria me gruan e tij dhe tre fëmijë.

“Zakonisht ne marrim taksi për në kufi, ecëm nëpër kodra dhe arritëm në Tuzh dhe pastaj në Podgoricë,” thotë Aliu nga Siria.

Rruga nga e cila ka ardhur Farbut dhe Ali kohët e fundit është bërë si  rruga kryesore e emigrantëve që synojnë vendet e Bashkimit Evropian.

Kur hyjnë në Malin e Zi ata kërkojnë azil, por jo me synimin për të qëndruar vërtet aty, por për t’u përgatitur për vazhdimin e rrugës. Megjithatë, pyetja është se sa shumë emigrantë kalojnë nëpër Mal të Zi pa u regjistruar ose kërkuar azil fare.

Në vitet e fundit, kufiri me Kroacinë është pothuajse i padepërtueshëm, por po bëhet gjithnjë e më e vështirë të kalojë kufirin boshnjak. Përveç terrenit të paarritshëm  edhe policia kufitare e Bosnjës dhe Hercegovinës, i ndalon emigrantët dhe i kthehen ata në Mal të Zi, ku ata kërkuan azil.

Disa prej tyre, ose përfundojnë në burg ose gjobiten. Ata që nuk kanë mundësi të paguajnë i mbajnë për gati një javë në burg.

“Ne po ndjekim penalisht ata persona që kthehen nga Republika e Kroacisë nga Bosnja dhe Hercegovina. Nëse vijnë në mënyrë të paligjshme në territorin e Malit të Zi “, tha Dejan Andric, Shef i Departamentit të Emigracionit. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...