E diel, 24 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

VIDEO/Ra nga avioni ushtarak, familja afgane kërkon drejtësi për djalin e tyre

Avioni i transportit ushtarak C-17 Globemaster III sapo kishte zbritur në Kabul, kur u bllokua nga qindra afganë. Një turmë e madhe mund të shihet duke vrapuar pranë aeroplanit me lëvizje të ngadaltë.

Ishte mesi i gushtit dhe talebanët sapo kishin marrë kontrollin e vendit. Shumë civilë ishin mbledhur në aeroport. Ishte një skenë që kapi dëshpërimin e afganëve dhe fundin kaotik të luftës amerikane në Afganistan.

Aeroplani amerikan u ngrit lart. Të paktën dy të rinj afganë u panë duke rënë nga lartësia, pasi avioni ishte tashmë në ajër. Skena dramatike dhe tronditëse në aeroportin e Kabulit u kap në video – përfshirë një selfie – të shpërndarë gjerësisht në internet, por ende nuk dihet sa vdiqën duke ndjekur aeroplanin ushtarak amerikan. Më shumë se një muaj më vonë, shumë nga ajo që ndodhi atë ditë mbetet e paqartë, por të paktën një familje po kërkon drejtësi.

Në mesin e të vdekurve është 24-vjeçari Fida Mohammed, një stomatolog i cili u pa për herë të fundit duke u kapur pas avionit. Babai i tij është i pikëlluar dhe i hutuar për atë që po bënte djali i tij.

Babai thotë se Muhamedi ishte djali i tij i madh, dhe ai dëshiron drejtësi nga SHBA-ja.

Zaki Anwari ishte gjithashtu në mesin e të vdekurve. Një yll premtues në ekipin kombëtar të futbollit të të rinjve në Afganistan, Anwari u rrëzua nga avioni, pasi u kap nën rrota.

Vëllai i tij kujton që Zaki telefononte për të thënë se ishte pranë aeroplanit. Dhe pastaj një telefonatë tjetër, 15 minuta më vonë. Ishte dikush tjetër që përdorte telefonin e Zakit, duke telefonuar për të thënë se vëllai i tij kishte vdekur.

C-17 u konfiskua dhe një hetim është duke u zhvilluar, por rezultatet e plota ende nuk janë publikuar.

Burimi i lajmit: ctvnews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...