E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Totenhemi do Konten/ Pa Premier Ligë prej 60 vitesh dhe lidhja me hebrenjtë

La Gazzetta dello Sport

Më shumë sesa ndërprerja e dhjetë viteve dominim të Juventusit në Serie A për ta rikthyer Skudeton tek Interi, kulmi i vërtetë në karrierën e Antonio Konte do të ishte marrja e Premier Ligës në krye të Totenhamit. Spursat nuk e kanë fituar kampionatin anglez prej 60 vjetësh – titulli i dytë dhe i fundit erdhi në 1960-61, dhe duke përjashtuar një Kupë të Ligës në 2007-08 ata nuk kanë ngritur një trofe të rëndësishëm për tridhjetë vjet, Kupa FA e vitit 1991, para fillimit të epokës së Premier Ligës. Me Mauricio Pochetinon në stol, ata ëndërruan Ligën e Kampionëve në finalen e dy viteve më pare ku humbën ndaj Liverpulit.

Për të folur për Totenhemin duhet domosdoshmërisht të flitet për lagjen e tij. Aty emigrantët hebrenj u mpiksën në fillim të shekullit të kaluar, veçanërisht ata nga Evropa Lindore, duke ikur nga “Progromi” rus.

Stadiumi, White Hart Lane, përfaqësoi një vend grumbullimi dhe integrimi për ta. Që atëherë, Spurs është parë si një klub me origjinë hebraike, edhe nëse sot ata tifozë nuk e kalojnë 5% të totalit (i njëjtë me Arsenalin, për shembull), për shkak se Totenhemi gjithmonë ka pasur lojtarë, trajnerë dhe presidentë hebrenj (të tre këta të fundit janë: Scholar, Sugar dhe tani Daniel Levy, por po kështu është edhe Abramovich …). Por mbi të gjitha sepse e gjithë audienca e White Hart Lane, në vitet e “abuzimit” racist kundër atyre që u quajtën me përçmim “Yids”, “Hebrenj”, i simpatizuan tifozët hebrenj duke përqafuar simbolet dhe vlerat e tyre, dhe duke e ulur kështu peshën e fyerjes. Qëndron edhe ironia me kopracinë e presidentit Levy. Por nëse një president, pas Murinjos, merr Konten, kjo vjen për shkak se ai nuk kursen asnjë shpenzim./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...