E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Temperaturat arrijnë minus 59 gradë celcius, edhe qerpikët ngrijnë (FOTO)

Rajoni më i ftohtë në botë, Yakutia, aktualisht po përballet me temperatura që shkojnë deri në minus 59 gradë celcius. Banorët janë mësuar me këto temperatura, e ndërsa surprizë është për turistët. Madje vendasit janë ankuar se këtë vit dimri është i butë, ndërsa disa fajësojnë ngrohjen globale për këto temperatura “të larta”.

Pavarësisht dimrit të ftohtë, vendasit notojnë në liqenet e akullt, pasi sipas tyre, kjo i ndihmon për një shëndet të mirë.

Rrobat e lagura ngrijnë brenda disa sekondave, po kështu edhe qerpikët ngrijnë nëse nuk jeni të kujdesshëm.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...