E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Sulmohet fizikisht deputeti (detajet)

Në orët e para të ditës është sulmuar verbalisht dhe fizikisht deputeti i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetari i partisë serbe SLS, Slobodan Petroviç. Rasti në fjalë ka ndodhur pranë një lokali në Prishtinë, pak pasi kishte dalë nga ambientet e televizionit RTK, ku kishte kritikuar edhe ish-ministrin e Bujqësisë, Nenad Rikallo.

Lidhur me këtë ngjarje, një reagim ka ardhur nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai e ka dënuar ashpër këtë sulm, ndërsa ka kërkuar që autorët të marrin dënimin e merituar.

“Në emër të Qeverisë së Kosovës, dënoj ashpër sulmin ndaj deputetit të Kuvendit, Sllobodan Petroviq. I papranueshëm çfarëdo sulmi që cenon mendimin e lirë dhe bindjet politike të kujtdo qoftë.

Ftoj organet e hetuesisë që të zbardhin rrethanat dhe sulmuesit të marrin dënimin e merituar”, shkruan Haradinaj në rrjetet sociale.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...