E enjte, 28 Maj, 2020
11 C
Tirana

Studimi/ Amerikanët befasohen nga agjërimi: Ja të mirat që i sjell trupit

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Një studim i bërë nga Universiteti i Kalifornisë Jugore në Amerikë, flet për të mirat e agjërimit dhe si ndihmon në luftimin e sëmundjeve dhe forcimin e sistemit imunitar.

Shpesh përdoret si metodë e shpejtë e humbjes së peshës, por agjërimi  mund të ndihmojë trupin në luftimin e sëmundjeve.

Qëndrimi pa ushqim gjatë ditës si dhe ngrënia e vetëm dy vakteve, mund të rigjenerojë sistemin imunitet, duke e ndihmuar trupin në luftimin e infeksioneve.

Këto janë gjetjen e një studimi të ri të bërë nga shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë Jugore.

Sipas tyre, gjetjet mund t’u vijnë në ndihmë sidomos të moshuarve dhe njerëzve që vuajnë nga sistemi i dobët imunitar, siç janë pacientët që vuajnë nga kanceri.

Hulumtuesit testuan efektet e agjërimit për periudha dy deri në katër ditë, gjatë gjashtë muajve tek minjtë dhe njerëzit.

Në të dyja rastet, u re se pas çdo cikël agjërimi, u rigjeneronin qelizat  e bardha të gjakut, duke bërë të mundur forcimin e sistemit imunitar.

Valter Longo, profesor i Gerontologjisë dhe Shkencave Biologjike në Universitetin e Kalifornisë Jugore, tha: ” Agjërimi rigjeneron qelizat si dhe ndihmon në forcimin e sistemit imunitar. Gjithashtu gjatë agjërimit trupi pastrohet nga qelizat e vdekura dhe shërohen shumë sëmundje. Nëse keni një sistem imunitar të lodhur nga kimioterapia ose plakja, është momenti që të agjëroni për të pasur një sistem të ri imunitar”.

Studimi gjithashtu zbuloi se agjërimi redukton nivelet e enzimës PKA, që ndikon në jetëgjatësi, si dhe nivelet e hormonit IGF-1, i cili ndikon në plakje.

“Ndërsa kimioterapia shpëton jetë, ajo shkakton dëme të mëdha në sistemin imunitar. Rezultatet e këtij studimi tregojnë se agjërimi mund të zbusë disa nga efektet e dëmshme të kimioterapisë, “tha Tanya Dorff, profesore e mjekësisë klinike në Universitetin e Kalifornisë Jugore./Përshtati: Tirana Today/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...

Deputeti Alimadhi lëshon deklaratën e fortë: Në spital bëhet politikë

Deputeti Adriatik Alimadhi, tashmë e ka fituar betejën me koronavirusin. Në një lidhje me Skype në “Open”, ai foli për situatën e tij. Alimadhi...

Marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi? Hajdari paralajmëron për ndikimin e ndërkombëtarëve

Sistemi Zgjedhor ka qenë kryefjala gjatë ditës së sotme dhe jo vetëm. Kryemadhi dhe Vasili i shkuan në zyrë Bashës. E ndërsa ky i...

“Ça kujtoni ju mor legena?” Deputeti rrëmben tokën-shtet në bregdet

“Stop” ndalet në Sarandë, pasi qytetari Ardit Cikuli, komshi me deputetin e Ballit Kombëtar, Artur Roshi, denoncon se ky i fundit po tenton të...
WhatsApp KONTAKTO TT