E mërkurë, 24 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

“South Outdoor Festival”, promovim i zonave turistike

“South Outdoor Festival” ka çelur siparin për 3 ditë me radhë në Pilur të Vlorës dhe synon promovimin e zonave të thella malore të Qarkut Vlorë.

Të pranishëm ishin ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi, e shoqëruar nga ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri, krerët e bashkive të Vlorës dhe Himarës dhe drejtori i GIZ në Shqipëri, Hans-Jürgen Cassens.

Hapja e sezonit turistik në Himarë, kësaj here kishte në qendër të vëmendjes promovimin jo vetëm të detit, por edhe të malit, për të treguar që turizmi nuk nënkupton vetëm detin dhe sezonin veror, por dhe turizëm malor dhe turizëm aventure, pra turizëm gjithëvjetor.

Autoritetet synojnë që ky event të bëhet i përvitshëm dhe të sjellë mundësi për zhvillimin e zonave përreth.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E mërkura ditë zie në Bullgari/ Flet pronari i autobusit: Nuk i di shkaqet!

Ende mbeten të paqarta shkaqet e aksidentit tragjik në Bullgari, ku humbën jetën 46 persona. Pronari i kompanisë së udhëtimeve turistike “Besa Trans”, është...

A ndikon apo jo Hëna mbi gjendjen tonë shpirtërore?

Nga: Avery Hurt Koncepti se Hëna ka një efekt të fuqishëm mbi mendjen e njeriut, është i rrënjosur thellë në kulturën kolektive dhe dijet e njerëzimit. Madje ai është i ngulitur edhe në gjuhë. Për shembull marrim frazën “lunatik”, që vjen nga fjala...

Detaje të reja nga aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari

Të paktën 46 persona, duke përfshirë 12 fëmijë, vdiqën kur një autobus u përplas dhe mori flakë në Bullgarinë perëndimore, thonë zyrtarët. Autobusi ishte...

Një tjetër lojtar në “Big Brother VIP”, ja për kë bëhet fjalë (FOTO)

Modeli Vigan Shehu pritet që ti bashkohet “Big Brother VIP”. Ai është i njohur me këtë format, pasi ka qenë më parë pjesë e...

Tragjedia me 45 viktima në Bullgari/“Familja ime humbi 12 anëtarë”

45 persona kanë ndërruar jetë, si pasojë e një aksidenti të rëndë të ndodhur në Bullgari. Një autobus me 52 pasagjerë, kryesisht shqiptarë nga...