E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Sistemi shëndetësor në Irlandë, nën shënjestrën e sulmeve kibernetike

Irlanda ka rënë pre e një sulmi kibernetik ndaj sistemeve të saj shëndetësore. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri i Shtetit për Prokurimin Publik, Ossian Smyth.

Duke folur në transmetuesin RTE, Smith tha se sulmi kishte si qëllim prishjen e thelbit të sistemit shëndetësor irlandez.

Shërbimi shëndetësor ka mbyllur përkohësisht sistemin e tij të IT për ta mbrojtur atë pas sulmit, shkruan BBC. Smyth tha se ishte një sulm ndërkombëtar.

Ekzekutivi i Shërbimit Shëndetësor (HSE) tha se kishte marrë masën paraprake të mbylljes së sistemeve të saj për t’i mbrojtur më tej ato dhe për të vlerësuar situatën.

Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë i Irlandës Stephen Donnelly tha se incidenti kishte një ndikim të rëndë në shërbimet e kujdesit shëndetësor dhe social.

Sipas tij, nëse kjo do të vazhdojë deri ditën e hënë, Irlanda do të jetë në një situatë shumë serioze, saqë mund të anulohen shumë shërbime.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...