E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Si u ekzekutua ish-polici në Laç dhe atentati që i bënë të birit 1 vit më parë

Xhelal Reçi, 61 vjeç, u qëllua për vdekje mëngjesin e sotëm në Laç. Duket se familjen Reçi e kanë ndjekur ngjarje të rënda. Djalit të tij, Besnik Reçit i është bërë atentat një vit më parë. Ai ishte bashkë me familjen në makinë, gruan dhe dy fëmijët e mitur, kur është qëlluar nga dy persona me motor. Më datë 15.08.2020, në lagjen “Xhenjo’” Lezhë, në rrugën Lezhë-Shëngjin, motori ndoqi automjetin e Besnik Reçit, duke e qëlluar tre herë, por fatmirësisht plumbat nuk kapën asnjë. Autorët e atentatit nuk janë identifikuar as sot.

Ish-polici Xhelal Reçi, 61 vjeç, u vra më armë zjarri në orën 07:23, në afërsi të një banke në qytetin e Laçit. Mendohet se autorët e kanë ruajtur dhe vëzhguar prej ditësh 61-vjeçarin, para se ta vrisnin atë.

Njoftimi i policisë lidhur me atentatin që iu bë të riut një vit më parë:

Ngjarja:

Më datë 16.08.2020 u referuan materialet në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Lezhë dhe punohet për identifikimin dhe kapjen a autorëve, sepse më datë 15.08.2020, ora 19:30, në lagjen “Xhenjo” Lezhë, në rrugën Lezhë-Shëngjin, dy persona të paidentifikuar, të cilët lëviznin me një motorçikletë dhe skafanda në kokë, kanë qëlluar më armë zjarri pistoletë 3 herë, në drejtim të automjetit tip Mercedes Benz C Class me ngjyrë gri me targa AA 811 AB, me të cilin po lëvizte shtetasi Besnik Xhelal Reçi, i datëlindjes 31.08.1985, banues në Gjorme Kurbin, së bashku me familjen e tij, bashkëshorten dhe 2 djemtë e mitur.

Në cilësinë e provës materiale u bllokua një gëzhojë me përmasa 9x19mm dhe një kapsollë detonatore e pa gropëzuar si dhe një fishek i pa gropëzuar. Nenet 76, 22, dhe 278 të K.Penal.

Lexo edhe :   Vrasja e Pashko Ujkës, kamerat filmojnë autorin e krimit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...