E shtunë, 28 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Shkrimtarët e mëdhenj që realizuan veprat e tyre nën efektin e kokainës

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Gjermania i dhuron RENEA-s 200 palë këpucë, Kikia: E turpshme

Policia Federale Gjermane i ka dorëzuar dje njësisë speciale RENEA dhe grupit të gatshëm të policisë (njësia Tiranë) 200 palë këpucë shërbimi me vlerë...

“Këto lekët e emisionit, kur do i marrim?”, Jul Deda vë në siklet moderatoren

Një mbiemër i rëndësishëm, i njohur, publik, artistik apo me pushtet mbart në vetvete shpesh edhe anët e panjohura. Hera herës familje të njohura...

Shumë vepra botërore janë shkruar në emër të dashurisë, sakrificës dhe dinjitetit. Por ajo që nuk dimë shpesh është arsyeja apo pasioni që nxiti këta autorë për të shkruar. Së fundmi është mësuar se disa prej autorëve më të mëdhenj kanë qenë nën efektin e kokainës kur kanë shkruar “perlat” e tyre.

Stephen King

Stephen King nuk e fsheh faktin që shumë prej veprave të tij u shkruan nën efektin e kokainës. Në një intervistë ai thotë se konsumonte kokainë nga viti 1978 deri në 1986, kohë në të cilën ai shkroi rreth 10 novela.

Ken Kesey

Ken Kesey punoi si asistent psikiatër në një spital në vitin 1959. Ai mori pjesë në disa eksperimente, ku trajtohej trupi i njeriut pas përdorimit të LSD. Në vitin 1964 ai realizoi një revolucion në SHBA, ku krijoi një grup që konsumonte vazhdimisht LSD.

Jean-Paul Sartre

Sipas Annie Cohen-Solal, që shkroi biografinë e ekzistencialistit të madh Jean-Paul Sartre, dieta e tij e përditshme ishte: 2 pako cigare, një çift tubash duhani, 1/4 shishe pije alkoolike, 200 miligramë amfetamine, 15 gram aspirina, një paketë barbiturate, dhe rreth 20 cordran (një përzierje e amfetaminë dhe aspirina). Shkrimtari vdiq në moshën 74 vjeçare.

Vladimir Mayakovsky

Fakti interesant: në post-revolucionin rus, ishte më e lehtë të gjeje kokainë sesa një shishe vodka. Nuk kishte as rregulla dhe as ligje që e ndalonin. Ajo u shit në tregje dhe në dyqanet e cigareve. Kjo është dhe origjina e mitit që romani më i gjatë që Vladimir Mayakovsky kishte shkruar ndonjëherë ishte nën efektin e kokainës.

Charles Dickens

Charles Dickens jetoi në periudhën viktoriane, kur përdorimi i drogës (opiumit dhe kokainës) ishte popullor, i lirë dhe jo i ndaluar nga mjekët. Ndonjëherë drogat shiheshin si antidepresantë. Shkrimtari i madh ishte i varur nga droga, madje këtë e thonë edhe shumë njerëz që e njihnin atë dhe vizionet që ai kishte, sjelljen e tij të çuditshme.

Sigmund Freud

Në 1884, Sigmund Freud u interesua për herë të parë për kokainën. Gjatë 3 viteve të ardhshme, ai botoi disa vepra shkencore ku u habit nga ajo që mund të bënte kokaina. Ai filloi ta përshkruante atë tek nusja e tij dhe e rekomandoi tek miqtë e tij. Por në fillim të vitit 1887, shkencëtarët kuptuan se kokaina nuk ishte aq e padëmshme sa ç’mendohej më parë dhe Freud u gjykua për propagandë. Ai u pendua për atë që bëri dhe u përpoq ta largojë varësinë nga droga. Tirana Today/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kryemadhi: Do dal bashkë me Bashën në fushatë, jemi një

Kryetarja e Lëvizjes Socaliste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka deklaruar se kryebashkiaku Erion Veliaj do të marrë drejtimin e Partisë Socialiste pas 25 prillit. E...

Ndërron jetë ish-trajneri i Partizanit dhe ekipit kombëtar në peshëngritje

Peshëngritja shqiptare ka humbur të premten një tjetër figurë, pasi është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare Haki Agalliu. Ai ka qenë peshëngritës dhe...

Vendosi flamurin kombëtar në parlamentin serb/ Deputeti tregon prapaskenat

Vendosja e flamurit shqiptar në Parlamentin serb nga deputeti Shaip Kamberi, shkaktoi jo pak reagime. Kamberi sqaroi arsyet që e çuan të ndërmerrte këtë veprim,...

Kryemadhi kundër karantinës së dytë: Do e shkatërronte ekonominë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi është kundër një karantine të dytë, por ka thënë se është pro mbylljes së shkollave pasi i cilëson si...