E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Shkencetarët britanikë: Vaksina e vitit 1921 mund të shpëtojë jetë nga Covid-19

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë filluar testimin e vaksinës BCG, të zhvilluar në 1921, për të parë nëse mund të shpëtojë jetë nga Covid.

Vaksina është krijuar për të ndaluar tuberkulozin, por ka disa prova që mund të mbrojë edhe nga infeksione të tjera.

Rreth 1,000 njerëz do të marrin pjesë në testimin që do të zhvillohet në Universitetin e Exeter. Por, ndërsa miliona njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar me BCG që fëmijë, mendohet se do të duhet të vaksinohen përsëri për t’u mbrojtur nga sëmundjet, shkruan BBC.

Vaksinat janë krijuar për të trajnuar sistemin imunitar në një mënyrë shumë të shënjestruar që lë mbrojtje të qëndrueshme kundër një infeksioni të veçantë.

Por, ky proces gjithashtu shkakton ndryshime të përhapura në sistemin imunitar. Kjo duket se rrit përgjigjen ndaj infeksioneve të tjera dhe shkencëtarët shpresojnë që madje mund t’i japë trupave tanë një avantazh kundër koronavirusit.

Testimi në Mbretërinë e Bashkuar është pjesë e studimit ndërkombëtar, i cili po zhvillohet gjithashtu në Australi, Hollandë, Spanjë dhe Brazil, duke përfshirë 10,000 njerëz në total.

Ai do të përqendrohet në punonjësit e shëndetësisë dhe kujdesit, pasi ata kanë më shumë të ngjarë të ekspozohen ndaj koronavirusit, kështu që studiuesit do të dinë më shpejt nëse vaksina është efektive.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...