E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

SHBA ofroi 1 milionë dollarë shpërblim, vdes djali i Osama bin Laden

Hamza bin Laden, djali dhe trashëgimtari i liderit famëkeq të Al Qaeda Osama Bin Laden ka vdekur.

Lajmi u bë i ditur nga mediat amerikane, ndërkohë që autoritetet vendase nuk kanë dhënë detaje të tjera lidhur me vdekjen e tij.

Në muajin mars, Departamenti i Shtetit të SHBA-ve kishte vendosur një çmim 1 milion dollarësh për Hamzën, duke e konsideruar atë një lider në zhvillim të organizatës të udhëhequr dikur nga babai i tij.

Hamza Bin Laden u shfaq në publik për herë të fundit në vitin 2018, kur u bëri thirrje njerëzve të revoltohen kundër Arabisë Saudite.

Në deklaratat e tij të fundit publike, gjithashtu përfshinte kërcënime për Arabinë Saudite, e cila i hoqi nënshtetësinë në Mars 2019, duke e quajtur atë një figurë të njohur terroriste.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunoi kryebashkiakun e Selenicës, pranga 57-vjeçarit. Dalin dyshimet e para

Një 57-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Vlorës, pasi akuzohet se ka goditur kryetarin e Bashkisë së Selenicës, Pëllumb Binaj. Pas hekurave...

Shto ujë e shto…komisione

Nga: Skënder Minxhozi Lulzim Basha po përpiqet të krijojë një axhendë paralele me "Foltoren" e Sali Berishës, e cila po gërryen prej javësh jo vetëm...

Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë shtetet për ngrohjen globale

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të parë nga "BBC News", tregon se si vendet po përpiqen të ndryshojnë një raport shkencor vendimtar, se...

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim...

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...