E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Sanço dhe Haland dhurojnë “show”, Dortmundi fiton Kupën e Gjermanisë

Borusia e Dortmundit mposhti Lajpcigun me rezultatin 1-4 në finalen e Kupës së Gjermanisë të zhvilluar në stadiumin “Olympiastadion”.

Heronjtë e verdhezinjve në këtë përballje ishin dy talentet Sanço dhe Haland, që realizuan dopieta personale.

Një pjesë e parë spektakolare për skuadrën e drejtuar nga Tereziç, që arriti të shënonte 3 herë. Sanço hapi serinë e golave në minutën e 5-të, teksa Haland dyfishoi shifrat në të 28-tën. Dortmundi nuk u mjaftua me epërsinë e dyfishtë, teksa talenti anglez, shënoi të tretin në minutën 45+1’.

Skuadra e Lajpcig, u përpoq të rihapte sfidën me Olmo, që gjeti rrugën e rrjetës në minutën e 71-të, por vetëm kaq, pasi në të 87-të, Haland, vulosi përfundimisht triumfin spektakolare të verdhezinjve, duke shënuar golin e katërt.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...