E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Rëndohet situata nga përmbytjet në Holandë, kërkohet evakuimi i banorëve

Holanda është përfshirë nga përmbytjet masove, dhe autoritetet vendase po mundësojnë evakuimin e banorëve, nga zonat të cilat konsiderohen me rrezikshmëri të lartë.

Autoritetet po përgatiten të evakuojnë pjesën më të madhe të qytetit të Fenlo këtë pasdite dhe u kanë bërë thirrje banorëve të komunitetit më të vogël Meersen të jenë të gatshëm të largohen, shkruan Euronews.

Shërbimet e urgjencës thanë se vërshimet e uijit kishin rrethuar fshatrat përreth Bunde, Voulwames, Brommelen dhe Geulle. Pamjet e dronëve treguan se uji kishte mbuluar rrugët dhe shtëpitë.

Nivelet e ujit në Meuse dhe Rur arritën nivele rekord të Enjten, duke tejkaluar ato që çuan në përmbytje të mëdha në 1993 dhe 1995, thanë autoritetet lokale.

Kryeministri Mark Rutte e shpalli përmbytjen në provincën Limburg një katastrofë kombëtare. Qindra zjarrfikës dhe ushtarë u vendosën për të ndihmuar në përforcimin e pritave dhe evakuimin e banorëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...