E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Provimi i matematikës, maturantët para Ministrisë së Arsimit me kërkesat e tyre

Maturantët në të gjithë vendin kanë protestuar për vështirësinë  e provimit të matematikës me pretendimin se teza ishte e formuluar gabim dhe me tendencë. Në Tiranë, ata bllokuan sërish Rrugën e Durrësit.

Protesta nisi fillimisht në Tiranë, ku maturantët u mblodhën para Ministrisë së Arsimit duke bllokuar rrugën e Durrësit dhe me pankarta nëpër duar disa syresh kërkuan që Ministria e Arsimit të modifikojë sistemin e pikëve që behet për ndarjen mes notave kaluese me 4-ën.

Pas Tiranës, maturantët u ndoqën nga bashkëmoshatarët e tyre edhe në qytetet e tjera të Shqipërisë si Korçë, Gjirokastër, Elbasan, Fier, Shkodër, Durrës ku kërkesat dhe ankesat për testin e matematikës ishin të njëjta. Në deklaratat e tyre matyrantët shprehen se pyetjet ishin të një niveli të vështirë dhe se shumica e pyetjeve janë përkthyer nga testet e Cambridge që në shqip nuk kanë kuptim dhe nuk përshtaten me atë që është mësuar në 3 vite gjimnaz.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha zbulon se çfarë do të ndodhë të shtunën në orën 11:00

“Foltorja” e radhës do të jetë në Rrëshen. Ish-kryeministri Sali Berisha njofton qytetarët se “Foltorja” me demokratët do të jetë në 22 janar, në...

Shpërdoruan detyrën, procedohet penalisht kryetari i KF Erzenit dhe një anëtar

Kryetari dhe anëtari i shoqatës së KF Erzenit, Marius Shahini dhe Fundim Dollaku, janë vendosur nën hetim me akuzë për “shpërdorim detyre” dhe “kompetencash”. Policia...

Tre djem dhe një vajzë në hotel, pranga të riut që qëlloi shokun me pistoletë

Më shumë se një muaj pas ngjarjes është prangosur në Tiranë autori i plagosjes me armë zjarri në një hotel në autostradën Durrës-Tiranë. 26-vjeçari...

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...