E enjte, 27 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Profil/Amerikani i famshëm që shiti interesat në Ballsh dhe miqësia me Peleshi-Ahmetaj

Amerikani Harry Sargeant njihet si miku i ngushtë i ministrit të Bujqësisë dhe ministrit të Financave.Largimi dhe shitja e interesave të tij, tregon një gjendje të vështirë në të cilën ndodhet rafineria e Ballshit.

Por raportohet se ai është njeri i afërt me Niko Peleshin dhe Arben Ahmetajn. Ai dha lajmin e përfindimit dhe arritjes së marrëveshjes së shitjes së interesave, ndërsa tani rafineria do të menaxhohet nga ARMO.

Sakaq, drejtuesi ekzekutiv i kompanisë u shpreh se nuk është aspak i lumrur për gjendjen në të cilën ndodhet rafineria, por u vetëmjaftua me fjalët se shpresojmë që të bashkepunojme ne vijimesi.

Kush është Harry Sargeant ?

Harry Sargeant III është Drejtuesi ekzekutiv i një kompanie energjetike dhe të anijeve globale me seli në Florida, SHBA. Një ish oficer dhe pilot luftarak në Korpusin Detar të Shteteve të Bashkuara, Sargeant drejton një ndërmarrje private globale e përbërë nga kompanitë e aviacionit, rafineritë e naftës, operacionet e tregtimit të naftës, zhvillimin e lëndëve djegëse alternative dhe transportin e naftës dhe asfaltit.

Pas largimit nga detyra aktive të Korporatës Detare të SHBA-së në vitin 1987 me rangun e Major, Sargeant u bashkua me Delta Air Lines si një pilot dhe më pas e largua nga Delta për të udhëhequr një kompani të vogël të transportit që deri në vitin 2008, ai kishte ndërtuar në një operacion global.

Sargeant gjithashtu themeloi IOTC, një kompani që furnizonte me guxim karburantin e aviacionit në ushtrinë amerikane në Irak përmes vendit të Jordanisë, pasi kontraktorët e tjerë nuk kanë qenë në gjendje ta arrijnë këtë mision.

Sargeant ndërmori me sukses këtë ndërmarrje biznesi të vështirë dhe komplekse – dhe të gjithë në  SHBA pajtohen që kompania e tij ka bërë një punë të shkëlqyeshme në furnizimin e ushtrisë amerikane, pavarësisht nga karvanet e kamionëve të karburantit të zotit Sargeant që vijnë nën sulm të vazhdueshëm nga forcat armiqësore.

Sargeant është një lider i respektuar amerikan i biznesit, i cili gjithashtu ka shërbyer në politikë si një zyrtar i partisë republikane në shtetin e tij të Floridës dhe është mbajtur është nderim i lartë nga shumë vetë në qeverinë e SHBA, duke përfshirë shumë zyrtarë republikanë në Kongres dhe Presidenciale Shtëpinë e Bardhë dhe Kabinetin qeveritar dhe udhëheqësit e biznesit në SHBA dhe në mbarë botën.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reshje dhe borë, si do të ndryshojnë temperaturat nesër

Vendi ynë për ditën e premte pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti do të nisë me kthjellime dhe...

Tr*toli në banesën e Dukës, avokati i autorit të dyshuar nxjerr faktet

34-vjeçari Arlen Hasanaj nuk e ka pranuar akuzën se ka vendosur tritolin në portën e Armand Dukës. Avokati i tij provon përmes pamjeve filmike,...

Retorika antishtet si promovim i vetëgjyqësisë dhe pandëshkueshmërisë

Nga: Preç Zogaj Tek ishte ngulur në oborrin e PD-së në datën tetë janar, Sali Berisha ka parë t’i kalojnë përanash dhe para syve sulmet...

Sot Dinamo-Partizani në “Air Albania”, rrugët që do të bllokohen

Sot pritet me mjaft emocion ndeshja Dinamo-Partizani, që do zhvillohet në orën 16:45 në stadiumin “Air Albania”. Policia e Tiranës ka marrë një plan...

PD depoziton kallëzim penal në SPAK kundër Veliajt

Partia Demokratike ka dorëzuar sot në SPAK një kallëzim ndaj kryetarit të Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, dhe zyrtarë të tjerë të Bashkisë Tiranë, për...