E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Presidenti i Filipineve: Do t’i burgos ata që s’vaksinohen dhe …

Presidenti i Filipineve kërcënoi se do të urdhërojë arrestimin e filipinasve që refuzojnë vaksinimin kundër COVID-19 dhe u tha atyre të largoheshin nga vendi nëse nuk bashkëpunonin në përpjekjet për t’i dhënë fund një emergjence shëndetësore.

Presidenti Rodrigo Duterte, i njohur për shpërthimet e tij publike dhe retorikën e pacipë, tha të hënën në mbrëmje se është i mërzitur nga njerëzit që nuk pranojnë të vaksinohen mes një krize shëndetësore dhe duke ndihmuar në përhapjen e koronavirusit.

“Mos me keqkuptoni. Ka një krizë me të cilën përballet ky vend. Ekziston një emergjencë kombëtare. Nëse nuk doni të vaksinoheni, unë do t’ju arrestoj dhe do t’jua injektoj vaksinën në prapanicë”-tha Duterte.

“Nëse nuk pranoni të vaksinoheni, lini Filipinet. Shkoni në Indi ose diku në Amerikë,” tha ai, duke shtuar se do ti urdhëronte krerët e fshatrave të përpilonin një listë të banorëve rebelë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...