E mërkurë, 28 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Pesë ushtrime për të luftuar ankthin

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Rekord i zi: Në 24 orë, 7 viktima nga koronavirusi në vend

Shqipëria ka regjistruar një rekord të zi në lidhje me viktimat e shkaktuara nga Covid-19. Në 24 orët e fundit, 7 persona nuk e kanë...

Shumë njerëz vuajnë nga simptomat e ankthit, por pak njerëz marrin hapa për të ndihmuar në çlirimin ose lehtësimin e ndjenjave. Përfshirja e stërvitjes në rutinën tuaj të përditshme është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar shëndetin tuaj mendor, duke kontribuar edhe në shëndetin tuaj fizik.

Vrapi

Shumë njerëz vrapojnë për të zbutur ankthin që ndjejnë. Përfshirja e këtij aktiviteti të dobishëm kardiovaskular në rutinën tuaj sjellë përfitime afatshkurtra dhe afatgjata. Gjatë vrapit trupi lëshon endorfine, një kimikat të ndjeshëm që përmirëson gjendjen tuaj dhe ju jep një ndjenjë lumturie. Studimet kanë treguar se vrapi i rregullt ka ndihmuar edhe në zbutjen e simptomave të depresionit.

Joga

Përfitimet praktikimit të jogës janë dokumentuar, pasi praktika e lashtë është e njohur për efektet që jep jo vetëm në sëmundjet fizike, por edhe në sëmundjet mendore. Joga është një formë çlirimit nga ankthi, sepse përfshin meditimin dhe teknika të frymëmarrjes që përdoren për të qetësuar mendjen. Joga në mënyrë specifike redukton simptomat e stresit dhe ankthit.

Kërcimi

Kërcimi është pothuajse gjithmonë garanton ngritjen e humorit. Nuk ka rëndësi nëse kërceni në dhomën tuaj vetëm apo me miqtë në një klub, kërcimi do t’ju ndihmojë të çlironi ankthin. Një studim madje zbuloi se kërcimo mund tju ndihmojë për zbutjen e ankthit shumë më tepër se sa format tradicionale të stërvitjes.

Alpinizmi

Të kalosh kohë në natyrë është një mënyrë e shkëlqyer për t’u larguar nga streset dhe ankthet e përditshme. Shpenzimet e pak orëve në natyrë dhe larg teknologjisë mund tju ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes suaj. Alpinizmi është një mënyrë e shkëlqyer për të bashkuar stërvitjen edhe natyrën në një. Një ushtrimi i quajtur “banjë e pyjeve”, filloi si një praktikë në Japoni, por ka treguar se përmirëson ndjeshëm gjendjen shpirtërore. Banjë e pyjeve përfshin një shëtitje të kujdesshme nëpër pyje ose në ndonjë mjedis tjetër natyror, vetëm duke gllabëruar mjedisin rreth jush.

Palestra

Palestra nuk mund të konsiderohet si një aktivitet që “të bën të ndjehesh mirë”, por studimet kanë treguar se kjo praktikë mund të ndihmojë në lirimin e ankthit dhe stresit. Kjo mund të ndodhë sepse gjatë ushtrimit të forcës dhe energjisë në trup shpesh përfshihen edhe praktika të ngjashme me meditimin dhe jogat, si përqendrimi në trupin dhe frymën tuaj.

Përshtati për Tirana Today, Refxhei Tola

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ Reali shpëton në fund, Liverpuli dhe Siti nuk falin

Plot 20 gola të shënuara në 6 sfidat e mbrëmjes së sotme të Champions League. Reali i Madridit i ka shpëtuar humbjes turpëruese ndaj Mynshenglabahut,...

Shefi i anti-terrorit: Kemi identifikuar dhe 4 familje për t’i kthyer nga Siria

Shefi i antiterrorit Gledis Nano, i cili ka qenë i përfshirë në misionin e rikthimit të qytetarëve shqiptarë nga kampi Al- Hawl ka treguar...

Shqiptarët në Siri, gazetari: Përmendja e Eva Dumanit rrezikon jetën e saj

Gazetari Taulant Kopliku në një lidhje me skype në 'Open' tha se çdo emër që përmendet në emisione apo media vë në rrezik jetën...

Tragjedi në kanalin e La Manche/ Fundoset varka me emigrantë

Katër persona, ku mes tyre edhe dy fëmijë kanë humbur jetën në një tragjedi në kanalin detar mes Francës dhe Britanisë. Varka me emigrant i...

Ish-Drejtoresha e Tatimeve, tregon aferën e kompanive me uzinën e Ballshit

Uzina e përpunimit të naftës në Ballsh është e mbyllur prej dy vitesh dhe punonjësit nuk kanë marrë pagat e prapambetura. Ata janë futur në...