E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Përmbytjet përfshijnë Evropën Perëndimore, 120 viktima dhe qindra të pagjetur

Të paktën 120 persona kanë humbur jetën dhe qindra të tjerë kanë humbur, si pasojë e përmbytjeve që llogariten të jenë ndër më të mëdhatë që kanë ndodhur në dekadat e fundit në Evropën Perëndimore.

Sasitë rekord të reshjeve bënë që lumenjtë të shpërthenin brigjet e tyre, duke shkatërruar rajone të tëra. Në Gjermani, ku numri i të vdekurve tani është mbi 100, Kancelarja Angela Merkel bëri thirrje për një betejë të vendosur kundër ndryshimit të klimës, shkruan BBC.

Media belge po raporton 22 vdekje atje. Hollanda, Luksemburgu dhe Zvicra janë prekur gjithashtu. Në Gjermani, shtetet e Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Westphalia ishin më të goditurat.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur se ndryshimi i klimës i shkaktuar nga njerëzit do të sjellë impulse të reshjeve ekstreme të tilla si ky.

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier gjithashtu bëri thirrje për veprim mbi ndryshimin e klimës, duke thënë: “Vetëm nëse marrim luftën kundër ndryshimit të klimës me vendosmëri, ne do të jemi në gjendje të mbajmë nën kontroll kushtet ekstreme të motit, siç po përjetojmë tani”.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...