E mërkurë, 24 Nëntor, 2021
14.5 C
Tirana

Austria bëhet vendi i parë i BE-së që ndalon me ligj “Vëllazërinë Myslimane”

Austria u bë vendi i parë i BE-së që ndalon “Vëllazërinë Myslimane Islamiste” sipas një ligji të ri anti-terrorizëm.

Ligji ndalon Vëllazërinë Myslimane, të themeluar në Egjipt, duke i shtuar ato në një listë të organizatave të lidhura me “krimet fetare”. Ai siguron një dënim me një muaj burg dhe një gjobë prej 4,000 euro për ata që përhapin literaturën e grupit ose përhapin parullat e tij. Ligji gjithashtu lejon qeverinë të vendosë çipe elektronike, që vendosen në këmbë, tek terroristët e dënuar për monitorim, “raporton Spiegel Ausland”.

Tetë muaj pas sulmit terrorist në Vienë, Austria shtrëngoi ligjet e saj anti-terrorizëm. Në të ardhmen do të ketë një akt të veçantë për veprat penale “të motivuara fetarisht”. Këshilli Kombëtar miratoi paketën legjislative në Vienë të mërkurën. Rregullat e reja lejojnë autoritetet, ndër të tjera, të urdhërojnë gjurmues elektronikë që vihen tek këmba, për kriminelët e dënuar për lidhje me terrorizmin. Në përgjithësi, mbikëqyrja e terroristëve duhet të forcohet gjatë pas lirimit me kusht.

Më 2 nëntor 2020, një mbështetës i grupimit terrorist “Shteti Islamik”, i cili u lirua me kusht, ekzekutoi katër persona në Vienën qendrore përpara se të vritej nga policia. Sipas informacionit nga agjencia gjermane e lajmeve, zyra e prokurorit federal njoftoi të mërkurën se dy islamistë të rinj nga Osnabrück dhe Kassel ishin në dijeni të bombave në Vienë, sipas hetimeve të tyre.

Autorët tani mund të inkurajohen të distancohen nga mjedisi shoqëror që kontribuon në radikalizimin e tyre, siç janë lëvizjet radikale Salafiste dhe institucionet fetare. Personat e dënuar sipas njërës prej pikave të kodit penal kërcënohen gjithashtu me revokim të shtetësisë nëse kanë dy shtetësi. Ata gjithashtu mund të humbin patentën e tyre.

Për më tepër, disa simbole politike janë gjithashtu të ndaluara në skenën e ekstremizmit të djathtë. FPÖ e krahut të djathtë luftoi me forcë në parlament kundër ndalimit të simboleve të përdorura nga ekstremistët e djathtë. Fraksioni dhe udhëheqësi i partisë Herbert Kickl edhe një herë i përshkroi Identitaristët si një organizatë jo-qeveritare e krahut të djathtë (OJQ).

Krijimi i një ligji për krime “të motivuara fetarisht” u kritikua shumë nga opozita dhe nga përfaqësuesit e gjyqësorit. Presidentja e Shoqatës së Gjyqtarëve Austriakë, Sabine Matejka, mendoi se ishte e panevojshme të theksohej “motivimi fetar” prapa një krimi. Është shqetësuese që motive të tjera, të tilla si racizmi, nuk përmenden në vepër, i tha ajo agjensisë së lajmeve AFP.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...