E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Para largimit nga Athina, Rama takim me Ministrin e Jashtëm grek

Gjatë qëndrimit në shtetin fqinj, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim edhe me Ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias.

Lajmin e ka bërë me dije kryediplomati grek përmes një postimi në Twitter, ku shkruan se në mbyllje të Samitit “The Economist” pati mundësinë të takohet me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama por pa treguar detaje nga biseda mes tyre.

Në darkën e punës në Athinë mes kryeministrit shqiptar dhe homologut grek Mitsotakis janë hedhur në tavolinë të gjitha çështjet e mbetura pezull mes dy shteteve, dhe se dy krerët e qeverive janë dakordësuar për t’i zgjidhur ato.

Pas përfundimit të takimit, mësohet se kryeministri Mitsotakis i ka thënë Ramës, se herën tjetër do të vijë në Tiranë.

Shqipëria dhe Greqia do të rifillojnë negociatat për demilitimin e kufijve detarë, pas një pauze prej dy vitesh.

Disa javë më parë, Mitsotakis deklaroi në parlamentin grek se Greqia do të zgjerojë ujërat terrirotiale me 12 milje në detin Jon, çka shkaktoi reagim të ashpër në vend.

Por, Rama tha se kjo është një e drejtë e Greqisë, që nuk ka lidhje me Shqipërinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...