E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Pakistan/ Përplasen trenat, 40 të vdekur dhe 100 të plagosur

AP

Një tren i shpejtë u përplas me një tjetër që kishte dalë nga shinat në Pakistan përpara agimit të së hënës, duke vrarë të paktën 40 njerëz, siç raportojnë autoritetet vendase. Më shumë se 100 persona u plagosën dhe ekipet e shpëtimit dhe fshatarët punuan gjatë ditës për të nxjerrë të mbijetuarit dhe të vdekurit nga hekurat e deformuar.

Thirrjet për ndihmë prishën qetësinë e natës teksa pasagjerët dolën nga vagonët e përmbysur ose të shtypur dhe njerëzit lokalë shpejtuan për në vendin e ngjarjes në rrethin Ghotki të provincës jugore të Sindh-it.

Më vonë gjatë ditës, makineri të rënda mbërritën për të hapur disa vagonë, me shpresën për të shpëtuar disa njerëz që ende besohej se ishin bllokuar. Ushtria vendosi në dispozicion trupa dhe helikopterë për të ndihmuar./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...