E mërkurë, 26 Janar, 2022
-2.5 C
Tirana

Njihuni me super makinat e blinduara, edhe mafia do i kishte frikë

Tregu i makinave të blinduara asnjëherë nuk njeh krizë. Krahas armëve moderne dhe taktikave mbrojtëse që zotërojnë truprojat e tyre, mbrojtja e VIP-ave nënkupton se ata duhet të udhëtojnë me makina të sigurta. Por, cilat janë ato makina që preferohen nga personat e famshëm? Sa kushtojnë, dhe kush i prodhon ato?

Me zhvillimin e teknologjisë, xhamat janë shumë transparentë. Po kështu mund të kenë të njëjtën rezistencë që kanë edhe pjesët prej çeliku. Në rast atentati, nuk është më e mundur që të çash  gomat, pasi janë të pajisura me sisteme nga më të ndryshmet të mbrojtjes.

Madje në nivelet më të larta të sigurisë, veturat e blinduara i rezistojnë edhe shpërthimeve me bombë deri në gjashtë kilogram tritol. Për të mos llogaritur sisteme automatike për fikjen e zjarrit, apo për mbrojtjen e pjesëve jetike të makinës si motori.

E thënë shkurt, këto mjete i hapin shumë probleme industrisë së krimit. Nëse jeni në kërkim të një veture që ju mbron nga plumbat dhe eksplozivët dhe ofron komfort, këto janë veturat e blinduara më të mira në treg sot.

7. BMW X5 High Security – 150,000 €

6. Range Rover Sentinel – 500,000€

5. Mercedes S600 Guard – 400,000€

4. INKAS Mercedes G63 AMG – 400,000€

3. Conquest Vehicles Knight XV – 450,000€-900,000€

2. INKAS Huron APC – Nuk dihet çmimi i saktë

 

1. Dartz Prombron Black Shark – 960,000€

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa nga 360 mijë banorët e rritur të 6 bashkive do të votojnë?

Nga: Eduard Zaloshnja Ministria e Brendshme ka publikuar sot listën përfundimtare të zgjedhësve për zgjedhjet e pjesshme vendore për kryetar bashkie, për 6 njësitë qeverisjes...

Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka caktuar si drejtues politik të qarkut Gjirokastër, anëtarin e Kryesisë së partisë Roland Bejko. Është Sekretari i Përgjithshëm,...

Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës, dhe i jep urdhrin e prerë

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, ka prezantuar sot Drejtori i ri të Shërbimit të Provës, Ervin Hoxha. Ky i fundit e mori këtë detyrë,...

Lulëzim Basha, kryetar për dyqind lekë

Nga: Lorenc Vangjeli Tridhjetë e kusur vite më parë, dyqind lekë, (të rinj), ishte paga minimale e 15-të ditëshit për një punëtor. Me aq para,...

Basha ia beson Shkodrën Alibeajt

Kryedemokrati Basha ka emëruar si drejtues politik në Shkodër deputetin Enkelejd Alibeaj, pas dorëheqjes së Helidon Bushatit. Basha ka zgjedhur si drejtues politik të qarkut...