E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Njihuni me kryeministren më të re në botë

34-vjeçarja Sanna Marin është betuar ditën e sotme para Parlamentit finlandez, duke u bërë zyrtarisht kryeministrja më e re në botë.

Sanna Marin ka shërbyer më parë si ministre e Transportit, deputete dhe si zëvendës kryeministre. Kujtojmë se kryeministri i mëparshëm i Finlandës, Antti Rinnen, dha dorëheqjen javën e kaluar nga posti. Arsyeja sipas tij ishte humbja e besimit tek një partner i koalicionit.

Ndërkohë, kryeministri i Ukrainës, Oleksiy Honcharuk, 35 vjeç, është kryeministri i dytë më i ri në botë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha: Taksa e sheshtë 9%, çlirim për financat e sipërmarrjes shqiptare

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se ulja e taksës nga 15 në 9%, do të çlirojë financat e sipërmarjes shqiptare. Teksa publikoi një...

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...