E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Nëntë mënyrat sesi fuqia e mendjes, i lehtëson dhimbjet fizike tek njeriu

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Është e vërtetë që ilaçet luajnë një rol kryesor në zhdukjen e dhimbjeve në trupin tonë. Por në rastet e dhimbjes kronike, marrja e tyre mund të shoqërohet me efekte anësore serioze. Fatmirësisht, shumë studime kanë treguar se ekzistojnë metoda alternative për të trajtuar dhimbjen, të cilat kanë të bëjnë me përqendrimin dhe fuqinë e mendjes. Ja mënyrat kryesore sesi fuqia e mendjes arrin të lehtësojë dhimbjet:

  1. Të menduarit mbi ushqimin

Të gjithë e dimë se çfarë është ngrënia emocionale, dhe si shijimi i një vakti të mirë mund

të na ngrejë humorin. Por edhe vetëm të menduarit mbi ushqimin që ju pëlqen, mund të bëjë mrekulli për trupin tuaj.

Një studim i Universitetit të Uiskonsinit, tregoi se kur dikush mendon për ushqimin e tij të preferuar, intensiteti i dhimbjes që ka zvogëlohet. Çokollata ishte fantazia më e zakonshme e ushqimit të preferuar midis pjesëmarrësve në studim.

  1. Frymëmarrja e kontrolluar

Frymëmarrja e thellë diafragmatike, mund të jetë shumë e dobishme pasi stimulon sistemin nervor parasimpatik, që funksionon si qetësues. Efektet e tij në lehtësimin e simptomave mendore si ankthi dhe tensioni janë të njohura prej kohësh. Por teknika e duhur e frymëmarrjes, mund të ketë efekte më të prekshme edhe në shëndetin fizik. Teknika e frymëmarrjes “Lamaze” bazohet në këtë logjikë, dhe u rekomandohet grave shtatzëna për ta bërë lindjen një proces më pak të dhimbshëm.

  1. Shfokusimi i vëmendjes nga dhimbja

Dhimbja është në fakt një mekanizëm mbijetese, i krijuar për të tërhequr vëmendjen tonë tek problemi që e shkakton atë. Por kur dhimbja është kronike, është e domosdoshme të gjesh një mënyrë për ta hequr vëmendjen nga ajo. Kjo gjë mund të arrihet me aktivitete që sjellin gradualisht relaksim, si leximi i një libri apo shikimi i një filmi.

  1. Lutja

Një studim zbuloi se edhe vetëm përsëritja e një tingulli, e një fjale, apo e një lutjeje, qoftë edhe për 30 sekonda, zvogëlonte intensitetin e ndjesive të pakëndshme. Studiuesit nga Spitali i Përgjithshëm i Masaçusetsit në SHBA, sugjerojnë zgjedhjen e një fjale ose fraze neutrale ose të këndshme, e cila u provua më efektive sesa tingujt.

  1. Vizualizimi

Imagjinojeni dhimbjen tuaj si një masë të madhe të kuqe, të cilën ju përpiqeni ta zvogëloni ngadalë ose ta ktheni atë në ngjyrë rozë dhe më të butë. Ju gjithashtu mund të imagjinoni sikur jeni në një vaskë me ujë të vakët dhe me duart që ju pluskojnë mbi ujë. Imagjinoni se çfarë po ndodh në çdo pjesë të trupit tuaj. Nëse në fillim e keni të vështirë, duhet të bëni disa ushtrime vizualizimi, për të përmirësuar aftësinë tuaj për t’i vizualizuar gjërat.

  1. Pikat e presionit

Shtypni butësisht me dorën zonat që ju dhembin, sidomos kur është një dhimbje koke apo dhimbje muskulore. Presioni dërgon mesazhe në tru, që e neutralizojnë dhimbjen ose zvogëlojnë tensionin e muskujve në një mënyrë të tillë që e zhdukin shkakun e dhimbjes. Sidoqoftë, nëse masazhi e bën dhimbjen edhe më të fortë, zgjidhni ndonjë teknikë tjetër të lehtësimit të dhimbjes.

  1. Muzika

Muzika ndikon në shumë mënyra në trurin e njeriut. Disa nga efektet më të dukshme të muzikës përfshijnë relaksimin, lehtësimin e ankthit, dhe shtimin e funksionimit të trurit. Kërkimet me pacientët që vuajnë nga artriti, treguan se ata që dëgjonin muzikë për 1 orë në javë i kishin më të ulëta nivelet e dhimbjes dhe shqetësimit.

  1. Kreativiteti

Terapia ekspresive po fiton gjithnjë e më shumë terren si një mjet për lehtësimin e simptomave të sëmundjes mendore, por edhe për luftimin e dhimbjeve fizike. Studimet kanë treguar se 1 orë art terapeutik, i zvogëlon simptomat mendore dhe fizike tek pacientët me AIDS dhe kancer.

  1. E qeshura

Një studim i Universitetit të Kalifornisë,tregoi se fëmijët dhe të rriturit që shihnin video qesharake, teksa duart e tyre ishin të zhytura në ujë me akull, kishin një rezistencë më të madhe ndaj ndjesive të pakëndshme.

Pra siç mund ta shihni, fuqia e mendjes mund të bëjë shumë gjëra të mëdha për trupin tuaj. Por vlen edhe efekti i kundërt gjithashtu. Mendimet dhe emocionet negative mund ta dëmtojnë shëndetin tuaj fizik. Prandaj, përdoreni me zgjuarsi fuqinë e mendjes tuaj!

Burimi i lajmit: https://www.learning-mind.com/can-the-power-of-mind-be-stronger-than-the-pain/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...