E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Nazistët grekë u futën në burg, por shoqëria greke është plot me neo-nazistë

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Nga: Yanis Varoufakis “Project Syndicate”

Athinë- 7 tetori ishte një ditë e mirë për demokratët. Gjykata Greke e Apelit la në fuqi dënimet e liderëve të Agimit të Artë, e vetmja parti naziste që kishte fituar vende në çdo parlament që nga vitet 1940, me akuzat e vrasjes, dëmtimit të rëndë trupor dhe drejtimit të një organizate kriminale. Një turmë prej 20.000 athinasish festoi jashtë gjykatës.

Festa jonë zgjati saktësisht 40 sekonda, para se policia të na shpërndante me gaz lotsjellës. Duke gulçuar, bashkëshortja ime dhe unë u përpoqëm t’i bashkoheshim qindra të tjerëve që po përpiqeshin të shpëtonin përmes një rrugice të ngushtë që të çonte në Malin Likabetus. Atje ndodheshin dhjetëra policë, që gjuanin me gaz lotsjellës turmën që po largohej.

Unë iu përgjërova oficerit drejtues që të ndalonte. “Nuk ka asnjë qëllim të helmosh njerëzit që po përpiqen të shkojnë në shtëpi”- i thashë me qetësi.

Ai nisi të më kërcënojë. Kur i tregova kartën e deputeti, përgjigjja e tij më trembi:”Edhe një arsye tjetër për t’iu rrahur!’’. Dënimi i udhëheqësve nazistë të Greqisë është një fitore vendimtare kundër ringjalljes së ekstremizmit të djathtë ekstremist në Evropë.

Por ndërsa ata po dërgoheshin në burg, idetë, sjelljet dhe urrejtja e tyre ndaj demokracisë parlamentare kishte veshur uniformën e policisë, duke terrorizuar rrugët. Një javë më vonë, një oficer policie më mori në pyetje si pjesë e një hetimi të shkaktuar nga dëshmia ime.

Unë nuk munda ta njihja fytyrën e policit në atë trazirë, pasi nuk isha në gjendje të merrja frymë apo të shihja siç duhet në kohën e incidentit. Por njoha një gjë: qetësinë në sytë e tij, një vështrim që më kujtoi Kapnias, dikur një hetues i stërvitur i Gestapos.

Unë u takova Kapnias në vitin 1991. E pashë duke qëndruar pranë dhive të tij, në një fermë në jug të Peloponezit, ku ai banonte me gruan e tij, Jiajia Jorgjia, të cilën po e vizitoja për arsye familjare, dhe historia e jetës të të cilës meriton të jetë në qendër të ndonjë kryevepre të ndonjë dramaturgu të talentuar.

Megjithë imazhin e tij negativ, unë nuk isha i përgatitur për mirëseardhjen që më ofroi atë natë. Pasi u vendosa në dhomën e gjumit që Jorgjia kishte përgatitur me adhurim, dhe pasi kisha ngrenë darkën me ta, u justifikova dhe u nisa për në qytetin aty pranë për t’u takuar me disa miq.

Pas rikthimit në fermë pas mesnate, mund të dëgjoja gërhitjen e fortë të Kapnias dhe mjaullimat e një vargu macesh të ngazëllyera. I rraskapitur u bëra gati të shtrihem në shtrat. Në jastëk ishin vendosur 2 libra. Njëri titullohej “Kujtimet e një kryeministri”.

Autori i saj: kryeministri i fundit i diktaturës fashiste në kohën e rinisë sime, një kukull e emëruar nga ai që e çoi juntën neofashiste drejt një territori të egër neo-nazist pas masakrës ndaj studentëve më 17 nëntor 1973. Libri i dytë ishte manifeti i Hitlerit “Mein Kampf”, botuar në Gjermani në vitin1934.

Unë supozova se kjo ishte mirëseardhja ndaj një të majti si unë e një fermeri gjysmë të shkolluar, që përpiqej të më kumtonte diçka. Si adoleshent, Kapnias ishte një fermer “i paprekshëm” i lidhur me babanë e Jogjias, që ishte një lloj fisniku në fshatin malor të origjinës së tyre.

Gjatë pushtimit nazist, babai i saj veproi si një ndërlidhës midis inteligjencës britanike dhe partizanëve të majtë lokalë, duke sabotuar njësinë e Vehrmahtit, dhe disa toga ushtarësh italianë. Jorgjia, bukuroshja e fshatit, ra në dashuri dhe u martua fshehurazi me një prej partizanëve.

Në sfondin e një lufte të ashpër, dy fëmijë lindën nga një çift i lumtur. Ndërkohë, Kapnias,u rreshtua më palën tjetër:ai iu bashkua një njësie paraushtarake nën varësinë e Gestapos, dhe u dërgua në Kretë për t’u trajnuar mbi metodat e marrjes në pyetje dhe kundër-subversionit.

Aty ishte Hansi, instruktori i tij, që i dha kopjen me kapak lëkure të “Mein Kampf”. Kur gjermanët po tërhiqeshin, Greqia u zhyt në batakun e një lufte të egër civile. Aleatët u kthyen kundër njëri-tjetrit, vëllai kundër vëllait, vajza kundër babait.

Burri partizan i Jorgjias e pa veten duke luftuar në radhët e ushtrisë kombëtare që mbështeste britanikët. Brenda 2 vjetësh, ai u vra nga partizanët që punonte babai i saj. Dhe për të përfunduar tragjedinë, shokët e burrit të saj i vranë të atin.

E mbetur e ve nga nacionalistët e babait të saj dhe jetim nga partizanët e burrit të saj, Jorgjia mbeti e varfër me dy fëmijë të vegjël. Ndërkohë Kapnias, pasi kishte kaluar nga paramilitari i Gestapo në xhandarmërinë lokale, ishte tashmë në gjendje të hakmerrej ndaj shtresës së pasur.

Ai i bëri Jorgjias një propozim:”Ti martohesh me mua, dhe unë do t’i pengoj djemtë e mi të të marrin tokën dhe ngacmojnë fëmijët e tu komunistë”.  Duke besuar se ajo nuk kishte asnjë alternativë tjetër përveçse të pranonte, Jorgjia nuk pati zgjedhje tjetër deri në vdekjen e saj në 2012.

Kur u takova me të më 1991, supozoja se figura si Kapnias ishin relike që do të zhdukeshin menjëherë pas një funerali. Por e kisha gabim. Një ndjenjë e disfatës së përhershme, mungesës së shpresës dhe e poshtërimit të përhapur, krijon një mjedis në të cilin ringjallet ADN-ja e fjetur e nazizmit.

Sapo shoqëria greke u zhyt në dëshpërim, pas falimentimit të shtetit tonë në vitin 2010, një brez i ri nazistësh, me shikimin e Kapniasit, zunë vendet e tyre në parlamentin grek. Tani, shumica e tyre janë në burg për krime të tmerrshme. Por, ai vështrim mbetet në sytë e shumë njeëzve, dhe jo të gjithë ata janë me uniformë.

Shënim: Yanis Varoufakis, ish-ministër i Financave në Greqi, udhëheqës i partisë MeRA25, dhe profesor i ekonomisë në Universitetin e Athinës.

Burimi i lajmit: https://www.project-syndicate.org/commentary/golden-dawn-greek-nazis-and-police-by-yanis-varoufakis-2020-10

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...