Kryesore

NASA arrin të fotografojë asteroidin që pritet të godasë Tokën

               Publikuar në : 22:45 - 12/01/19 lm

Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar pamjet e para të asteroidit Bennu, i cili ka një diametër rreth 500 metra të gjerë dhe lëviz në hapësirën e tij OSIRIS-Rex.

Asteroidi ka një lartësi prej rreth 200 metrash dhe është i vendosur në mes të Tokës dhe Marsit . Ky asteroid peshon 87 milionë tonë dhe aktualisht është në orbitën e diellit.

Nga fotot e publikuara, asteroidi Bennu mund të shihet në të djathtë, ndërsa Toka dhe Hëna janë ato që po shkëlqejnë në këndin e poshtëm në të majtë.

NASA deklaroi se ka një shans që asteroidi mund të ndikojë në atmosferën e Tokës më 25 shtator të vitit 2135.

Nëse po, vlerësohet se energjia e lëshuar gjatë ndikimit do të ishte e barabartë me 1,200 megatonë , rreth 80,000 herë më e fortë sesa fuqia e bombës Hiroshima.

Shkencëtarët shpresojnë se asteroidi Bennu do t’i ndihmojë ata të kuptojnë më shumë se nga vjen njerëzimi dhe ku po shkojmë.

Kjo është për shkak se shkencëtarët besojnë se asteroidët sjellin kimikate në Tokë të cilat çojnë në fillimin e organizmave të gjalla.

NASA kohët e fundit njoftoi planet për të shkatërruar një anije kozmike në një asteroid për të ndryshuar kursin e tij në një përpjekje për të parandaluar mundësitë që një shkëmb i hapësirës të shkatërrojë Tokën në të ardhmen.

Por ekspertët e mbrojtjes planetare kanë ngritur shqetësime kjo mund të mos funksionojë. Burimi CNN, përshtati TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT