E shtunë, 23 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Mesazhi i Ahmet Zogut drejtuar Asamblesë së Parë Kushtetuese shqiptare

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Gusht 2018

Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të dielën e 26 gushtit 1928, në faqen nr 3, mesazhin historik e patriotik të Ahmet Zogut drejtuar asokohe Asamblesë së parë kushtetuese shqiptare, të cilin Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij”Dars (Klos), Mat-Albania, e ka sjellë në vijim për publikun shqiptar :

Tiranë, 25 gusht. – Sot në orën 9:00 u mbajt në solemnitet të madh dhe në mes të entuziazmit të përgjithshëm hapja e Asamblesë Kushtetuese Shqiptare

Ministri i drejtësisë lexoi një mesazh të kreut të shtetit.

Në këtë mesazh, Ahmet Zogu thekson se “Presidenti i Shtetit ka respektin më të madh për sovranitetin integral dhe të pacenueshëm të popullit shqiptar.”

Mesazhi i Zogut :

“Përfaqësuesë të kombit, ju do të shqyrtoni dhe do të zgjidhni të gjitha pyetjet mbi të cilat varet fati i atdheut, me plotësinë e sovranitetit tuaj, siç do ta gjykoni më të dobishme për prosperitetin e Shqipërisë. Vendimi juaj, duke pasqyruar vullnetin e popullit, do të jetë rendi i pandryshueshëm, i cili do të përcaktojë udhëzimet jetësore të shtetit, bazuar në parimin e sovranitetit dhe vullnetit të kombit. Duke ju uruar një sukses të plotë në misionin tuaj të lartë, që shënon një moment të rëndësishëm në historinë tonë kombëtare, ne ju përshëndesim sërish.”

(Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1928-mesazhi-historik-e-patriotik-i-ahmet-zogut-drejtuar-asamblese-se-pare-kushtetuese-shqiptare

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndryshimi i klimës/Pse Australia refuzon të heqë qymyrin

Në një garë botërore për të reduktuar ndotjen, Australia është një vend i jashtëzakonshëm. Eshtë një nga vendet më të ndotura për numër të...

Samiti i fundit i BE-së për “makinën e kompromisit” Angela Merkel

Një video që zgjati dy orë e gjysmë me imazhe nga çastet më interesante të samiteve të BE-së me një kolonë muzikore me piano....

Gjergj Fishta mes nesh

Nga: Agron Gjekmarkaj Si sot 150 vjet më parë Zoti i fali Shqiperisë Gjergj Fishten, pikerisht atë burrë që e nxorri kombin e tij...

Putin i plotfuqishëm, si Rusia shfrytëzon krizën e gazit në Evropë…

Gjatë dekadës së fundit, Rusia e 'ringjallur' e Vladimir Putin ka qenë një shqetësim i përhershëm për shumë në Perëndim. Këto shqetësime nuk janë...

Për besimpaktët e konspiracionistët

Nga: Mustafa Nano “Teoritë konspirative, vaksina përmban chip, vaksina është programuar të ndryshojë ADN-në e secilit prej nesh, vaksina është programuar të dhjetojë popullsinë e...