E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Meksikë/ Karteli ka gjetur emrat e policëve, shkon i vret nëpër shtëpi

Associated Press

Meksiko Siti- Karteli famëkeq i dhunshëm i Jalisco-s i është përgjigjur fushatës së Policisë së Meksikës “përqafime, jo plumba” me fushatën e vet: karteli ka rrëmbyer disa anëtarë të një force elite policore në rajonin Guanajuato, i torturoi për t’u marrë emra dhe adresa të kolegëve të tyre dhe tani po ndjek dhe vret policë në shtëpitë e tyre, në ditën e pushimit, në sy të familjeve të tyre.

Është një lloj sulmi i drejtpërdrejtë ndaj oficerëve që rrallë shihet jashtë kombeve të Amerikës Qendrore të prekur nga bandat dhe përbën sfidën më të drejtpërdrejtë të politikës së Presidentit Andrés Manuel López Obrador për të shmangur dhunën dhe për të zmbrapsur çdo lloj lufte mbi kartelet.

Por karteli tashmë i ka shpallur luftë qeverisë, me synimin për të zhdukur një forcë elitare shtetërore të njohur si grupi taktik që banda akuzon për trajtimin e padrejtë të anëtarëve të saj.

“Nëse doni luftë, luftë do keni. Ne tashmë e kemi provuar që dimë ku t’ju gjejmë. Po vijmë për të gjithë ju,” shkruhej në një banderolë të varur në një ndërtesë në Guanajuato, në maj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...