E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Marash Kumbulla intervistë për ‘Goal’, flet për Murinjon dhe përballjen me Bale

Futbollisti i Kombëtares Shqiptare Marash Kumbulla ka dhënë një intervistë për portalin Goal.com dhe ata e kanë pasqyruar kështu:

Kumbulla është i ngazëllyer për mundësinë e përballjes me Bale-in të shtunën, në Uells-Shqipëri dhe beson se testimi i tij kundër lojtarëve të këtij kalibri do t’ia përmirësojë lojën.

“Jam shumë i ngazëllyer. Uellsi ka shumë lojtarë të talentuar dhe është një lojë që do të ndihmojë Shqipërinë të rritet,” i tha Kumbulla Goal-it nga dhoma e tij e hotelit në Uells. “Mezi pres të përballem me Bale. Unë jam gjithmonë shumë i ngazëllyer të luaj kundër kampionëve të mëdhenj sepse kjo më ndihmon të fitoj më shumë përvojë ”.

Ai e di se si është të jesh përballë sulmuesve më të mirë. Ai përmend sulmuesin e Juventusit Paulo Dybalan dhe kurorëzoi së fundmi fituesin e Scudetos Romelu Lukaku si kundërshtarët e tij më të vështirë deri më tani ku dhe gjithashtu është përballur me Cristiano Ronaldon katër herë.

“Kur je në fushë nuk mendon që po luan kundër tij sepse duhet të jesh i përqendruar në lojë, por më pas, kur sheh pamjet, është një ndjenjë e çuditshme, por e bukur,” tha ai. “Sepse që në moshë të vogël e kam parë të luante në skuadrat më të mira. Kështu që të luash kundër tij ishte e çuditshme por kjo më bëri shumë të lumtur ”.

Transferimi tek Roma

“Unë u kënaqa sepse shumë ekipe të forta më donin, por kur dëgjova se Roma më donte ishte një vendim i lehtë,” tha ai. “Brenda disa orësh kisha vendosur të shkoja në Romë dhe isha aq i lumtur për këtë.”

Sidoqoftë, rezultoi të ishte një sezon zhgënjyes për Kumbullën ky i sapombylluri, i pari me Romën, veçanërisht duke marrë parasysh pozicionin e tij si një nga qendër-mbrojtësit e rinj të vlerësuar më shumë të kontinentit. Ai nuk i mori minutat që shpresonte, duke filluar vetëm 14 ndeshje në Serie A dhe 21 në të gjitha garat në përgjithësi.

Por ai nuk ka asnjë inat me trajnerin e larguar Paulo Fonseca, i cili u lirua nga posti i tij në fund të sezonit.

“Unë kam një marrëdhënie të mirë me Fonseca-n, padyshim që doja të luaja më shumë, por kur je në një ekip të mirë me lojtarë shumë të talentuar ndonjëherë është e vështirë të gjesh hapësirë”, reflektoi Marashi në mënyrë diplomatike.

Kumbulla mësoi nga ish-lojtari i Manchester United Chris Smalling dhe, të shikonte qendërmbrojtësin në stërvitje ndihmoi nga afër teknikën e tij, ai beson se zhvillimi i tij më i madh erdhi nga fusha.

“Mundohem të flas anglisht me të sepse ai nuk flet shumë mirë italisht,” thotë ai për fituesin e Premier League-s. “Ai më ka treguar se ai është një lojtar me shumë përvojë, i cili ka luajtur për shumë ekipe të nivelit të lartë dhe unë kam mësuar shumë prej tij, nga mënyra se si ai luan.”

Gjatë ditëve të tij të para në Romë, Kumbulla e kishte të vështirë të përshtatej me jetën e tij të re larg familjes për herë të parë, por ai u vendos në kryeqytetin italian dhe beson se Fonseca e ka zhvilluar më shumë lojën e tij.

Me Romën që përfundoi e shtata në Serie A, megjithatë, pa trofe, mandati i Fonseca-s përfundoi. Murinjo do të drejtojë skuadrën për sezonin e ri, një perspektivë emocionuese për Kumbullën ambicioz.

“Ende nuk mund ta besoj. Është si një ëndërr që të stërvitesh nga Murinjo dhe do të jetë një arsye më shumë për tu përmirësuar dhe rritur shumë më shumë. Unë nuk kam biseduar me të ende por e di që do të flas me të kur të takohemi në Romë dhe do të jetë një përvojë e pabesueshme.

Murinjo ka fituar trofe në klube në të gjithë kontinentin – duke përfshirë Porton, Chelsea-n, Interin, Real Madridin dhe Manchester United-in – dhe Kumbulla beson se rekordi i tij i suksesit do ta transformojë Romën.

“Gjëja më e rëndësishme që Murinjo do t’i sjellë Romës është një mentalitet fituesi,” tha ai. “Të gjithë e dinë se ai ka fituar diçka në çdo skuadër ku ka qenë trajner. Do të mësoj shumë gjëra taktike dhe teknike prej tij, por gjëja më e rëndësishme është mentaliteti i fituesit ”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...