E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Lamtumirë bashkëshortes dhe nënës së dy presidentëve amerikanë

Disa ish-presidentë amerikanë dhe qindra admirues të Barbara Bushit po i bëjnë nderimet e fundit ish-zonjës së parë, e cila vdiq të martën në moshën 92-vjeçare.

Bashkëshortja e ish-presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara, George H.W. Bush, dhe nëna e ish-presidentit të 43-të George W. Bush do të varroset sot pranë Bibliotekës të Presidentit Bush në Universitetin A&M, ku është varrosur edhe vajza e çiftit, Robin, e cila vdiq nga leuçemia në vitin 1953, kur ishte tre vjeçe.

Përveç bashkëshortit dhe djalit të madh, në ceremonitë funebre marrin pjesë edhe dy ish-presidentë të tjerë, Bill Clinton dhe Barack Obama.

Zonja e Parë Melania Trump është e ftuar në ceremonitë e rastit, po ashtu edhe dy ish-zonjat e para, Michelle Obama dhe Hillary Clinton.

Zonja Bush kishte zgjedhur djalin e dytë, Jeb Bush për të thënë eulogjinë, si dhe shoqen e saj të vjetër, Susan Baker, bashkëshortja e ish-sekretarit të shtetit, James Baker, shkruan voa.

Mijëra vetë i thanë dje lamtumirën e fundit zonjës Bush, një ndër matriarkat më të fuqishme politike të Shteteve të Bashkuara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...

Çfarë po ndodh rreth nesh? Ngjarjet kryesore në botë në 24 orët e fundit

Njihuni me titujt kryesorë të zhvillimeve në botë 1-Hungaria kërkon daljen nga Bashkimi Europian 2- Vetëvritet oficeri i katërt i policisë që iu përgjigj trazirave në...

39% e shqiptarëve nuk janë në gjendje të bëjnë një javë pushime në vit

Një anketë e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, e azhurnuar në Barometrin e Ballkanit 2021, tregoi se 39% e familjeve në Shqipëri nuk e përballonin...