E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Kush vend e feston i pari Vitin e Ri dhe kush e pret i fundit

Teksa presim mesnatën për shpërthimin e fishkezjarreve dhe ndërrimin e viteve, disa vende e kanë kryer si procedurë shumë përpara nesh dhe disa të tjerë e festojnë shumë orë pas nesh.

Por cili vend e arrin i pari 2021?

Ndërsa fishekzjarret që shpërthejnë mbi portin e Sidneit, zakonisht simbolizojnë fillimin e festave globale të Vitit të Ri, për shumicën e britanikëve mund t’ju befasojë të dëgjoni se Australia nuk është vendi i parë në botë që mirëpret Vitin e Ri.

Ishulli Paqësor i Tongës është i pari që futet në Vitin e Ri dhe festohet në 10:00 GMT me 31 dhjetor, duke e bërë këtë ishull të vogël të parin që lë pas vitin e vjetër.

Kush do të jetë i fundit që mbërrin 2021?

Pas udhëtimit në të gjithë botën, vendet e fundit që do të futen në 2021 do të jenë ishujt e vegjël periferikë të SH.B.A.

Ishulli Baker dhe Howland do të shohin Vitin e Ri në 12:00 GMT me 1 janar – por duke qenë se është i pabanuar nga njerëzit, ne priremi ta harrojmë atë.

E dyta për nga të fundit do të jetë Samoa Amerikane që e feston në 11 të mëngjesit – vetëm 558 milje nga Tonga, ku vendasit dhe vizitorët e kishin festuar plot 25 orë më parë.

Prandaj është e mundur të bësh një fluturim të shpejtë mes të dy vendeve dhe në të dy vendet të arrish festimet e Vitit të Ri.

Duke ju referuar orës së Londrës, kjo është koha kur bota do të mirëpresë 2021:

31 Dhjetor

10:00 am – Samoa dhe Ishulli i Krishtlindjeve / Kiribati

10:15 am – Zelanda e Re

13:00 – Pjesa më e madhe e Australisë

15:00  – Japonia, Koreja e Jugut dhe Koreja e Veriut

16:00- Kina, Filipinet, Singapori

17:00 – Tajlanda, Kamboxhia dhe pjesë të mëdha të Indonezisë

18:00 – Bangladeshi

18:15 – Nepal

18:30 – India dhe Sri Lanka

19:00 – Pakistan

20:00 – Azerbajxhan

20.30 – Iran

21:00 – Turqia, Iraku, Kenia dhe pjesa më e madhe e Rusisë

22:00 – Greqia, Rumania, Afrika e Jugut, Hungaria dhe qytete të tjera të Evropës Qendrore dhe Lindore

23:00 – Gjermania, Franca, Italia, Algjeria, Belgjika, Spanja

00:00 – Mbretëria e Bashkuar, Irlanda, Gana, Islanda, Portugalia

Burimi i lajmit: https://www.thesun.co.uk/news/2503015/new-year-celebrations-which-country-first-last-across-world/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...