E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Kush ishte Xhafer Deva, organizatori i masakrës së 4 shkurt 1944 në Tiranë

Pas asaj të Borovës në Kolonjës, masakra e 4 shkurtit 1944 në Tiranë, cilësohet si krimi më i madh i pushtuesve nazistë, në bashkëpunim me disa shqiptarë. Historiografia komuniste ka folur për 84 deri në 86 të vrarë. 500 të rinj të tjerë u burgosën dhe u dërguan në kampet e përqendrimit.

Disa burime pretendojnë se atë natë u vranë vetëm 10 militantë komunistë. Protagonisti kryesor ishte shqiptar nga Kosova Xhafer Deva, që në atë kohë mbante postin e Ministrit të Brendshëm.

Më 3 shkurt, Deva ra pre e një atentati nga komunistët. Ai shpëtoi, ndërsa nga sulmi mbeti i vrarë nipi i tij, Fahri Ibrahimi. Deva bashkëpunoi që në vitin 1941 për të krijuar një qeveri pro-gjermane në Kosovë. Ai ëndërronte krijimin e Shqipërisë së Madhe. Ai u largua me gjermanët në Kroaci dhe më pas në Austri, ku u bashkua me shqiptarë të tjerë antikomunistë.

Në vitin 1956, emigroi në SHBA ku luajti një rol aktiv në organizimin e rezistencës antikomuniste deri në vdekjen e tij në vitin 1978. Pas vdekjes u zbulua se ai kishte qenë për shumë vite një bashkëpunëtor i CIA-s.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...

A mund ta kishin pushtuar dot britanikët Bashkimin Sovjetik?

Më 2 shtator 1945, presidenti amerikan Herri Truman, shpalli fundin e Lufës së Dytë Botërore. Me dorëzimin e Japonisë, bota mund të merrte frymë...