E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Kubë/ Regjistrohet viktima e parë e protestave anti-komunizëm

Një 36-vjeçar vdiq dje në periferi të Havanës, njoftoi ministria e brendshme kubane. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve ai kishte marrë pjesë në “trazira”.

Tensioni në Kubë nuk tregon asnjë shenjë qetësimi, me mijëra e mijëra njerëz në rrugë në të gjitha qytetet kryesore të ishullit kanë dalë për të protestuar kundër regjimit dhe kundër një krize që është bërë e patolerueshme për një pjesë të madhe të popullsisë. Dhjetëra arrestime të aktivistëve politikë dhe gazetarëve, përfshirë një reporter të gazetës spanjolle ABC. Një grusht i fortë që bëri që edhe Brukseli të përcaktojë përgjigjen e regjimit ndaj demonstratave si “të papranueshme”.

“Kemi arritur kufirin e qëndresës”, përsërisin njerëzit, të detyruar të mbajnë radhë për orë të tëra për të blerë ushqime ose ilaçe. Dhe pavarësisht se qeveria e Presidentit Miguel Díaz-Canel vazhdon të drejtojë gishtin drejt Shteteve të Bashkuara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...