E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Koreja e Veriut teston me sukses një raketë hipersonike

Koreja e Veriut testoi me sukses një raketë hipersonike të mërkurën, testi i parë i madh i armëve këtë vit, tha një raport i medias shtetërore. KCNA tha se “goditi me saktësi” një objektiv të caktuar 700 km (434 milje) larg.

Ky është testi i dytë i raportuar i një rakete hipersonike, e cila mund të shmangë zbulimin për më gjatë se raketat balistike. Testi vjen pasi udhëheqësi i saj Kim Jong-un ishte zotuar më herët se do të forconte mbrojtjen e Phenianit.

Kim tha në një fjalim të Vitit të Ri se Pheniani do të vazhdojë të forcojë aftësitë e tij mbrojtëse, për shkak të një mjedisi gjithnjë e më të paqëndrueshëm ushtarak në gadishullin Korean.

Koreja e Veriut testoi një sërë raketash vitin e kaluar, në mes të bisedimeve të bllokuara me Jugun dhe SHBA-në. Pheniani i bashkohet një numri të vogël vendesh, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Kinën, në përpjekjet për të zhvilluar raketa hipersonike.

Lëshimi i fundit u zbulua për herë të parë nga roja bregdetare japoneze herët të mërkurën, përpara se të konfirmohej nga autoritetet e mbrojtjes në Seul.

Në testin e së mërkurës, “koka rrëshqitëse hipersonike” u shkëput nga përforcuesi i saj i raketës dhe manovroi 120 km (75 milje) anash përpara se të “goditte me saktësi” një objektiv 700 km (430 milje) larg, raportoi KCNA.

Testi konfirmoi gjithashtu komponentë të tillë si kontrolli i fluturimit dhe aftësia e tij për të operuar në dimër. Armët hipersonike zakonisht fluturojnë drejt objektivave, në lartësi më të ulëta se raketat balistike dhe mund të arrijnë më shumë se pesë herë shpejtësinë e zërit – ose rreth 6,200 km në orë (3,850 milje në orë).

Eksperti i mbrojtjes tha për “Reuters” se raketa e lëshuar së fundi nuk është e njëjta raketë hipersonike që u testua shtatorin e kaluar – Hwasong-8 – por se ajo ka disa karakteristika të ngjashme. Raketa e re u debutua për herë të parë gjatë një ekspozite të mbrojtjes në Phenian, në tetor 2021.

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...