E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Kore e Veriut/ Regjimi komunist drejt shembjes?

Nga Naoko Aoki, National Interest

Përkundër problemeve të rëndësishme ekonomike, Koreja e Veriut mbetet e qëndrueshme për momentin, që do të thotë se vendi nuk ka gjasa të bjerë në kaos ose regjimi komunist të shembet. Kjo sepse lideri i Koresë së Veriut Kim Jong-un duket se ka një kontroll të fortë të pushtetit që i mundëson atij të përmbajë çdo kërcënim të brendshëm. Ndërsa mungesa e ushqimit dhe pasiguritë e tjera ekonomike paraqesin rreziqe për Kim, nëse ato do të çojnë në një paqëndrueshmëri më të gjerë për vendin mbetet të shihet.

Ekzistojnë të gjitha indikacionet që Kim aktualisht mbetet në kontroll të institucioneve të vendit dhe shoqërisë, e cila është një matës i rëndësishëm i stabilitetit politik të Koresë së Veriut. Kim ka vazhduar të drejtojë ngjarjet politike në javët e fundit, duke përfshirë një takim katër-ditor të Partisë së Punëtorëve të Koresë në pushtet që përfundoi në mes të qershorit. Paraqitjet e tij në mediat shtetërore nuk tregojnë ndonjë zhvillim që sugjeron trazira politike.

Koreja e Veriut, megjithatë, po përballet me sfida të mëdha ekonomike. Në krye të kësaj liste është mungesa e ushqimit, e cila pjesërisht është për shkak të vendimit të Koresë së Veriut për të mbyllur kufijtë e saj për të parandaluar një shpërthim të koronavirusit në vend. Kim bëri një pranim të pazakontë në fillim të këtij muaji se vendi i tij po përballej me një situatë “të tensionuar” ushqimore , duke treguar seriozitetin e problemit. Ndërsa Koreja e Veriut pretendon se nuk ka raste të koronavirusit , masat ekstreme që vendi ka marrë për të parandaluar pandeminë kanë dëmtuar ekonominë e saj në mënyra përtej mungesës së ushqimit. Raportet e lajmeve tregojnë se vendi po përjeton gjithashtu përçarje të zinxhirëve të furnizimit, një mungesë të mallrave dhe luhatje të çmimeve.

Nëse problemet e tilla ekonomike do të përkeqësohen më tej, varet pjesërisht nga shkalla në të cilën Kina, partneri më i madh tregtar i Koresë së Veriut dhe aleati politik tradicional, do të ndihmojë Korenë e Veriut përmes ndihmës zyrtare dhe jozyrtare. Kjo do të varet gjithashtu nëse Koreja e Veriut, e cila është jashtëzakonisht e kujdesshme ndaj pandemisë, do të hapë kufirin e saj me Kinën për të lejuar kalimin e artikujve dhe për të parandaluar një krizë humanitare. 

Një përkeqësim i situatës ushqimore dhe shëndetit të përgjithshëm ekonomik të Koresë së Veriut paraqesin rreziqe për Kim, pasi pakënaqësia mund të rritet midis qytetarëve të Koresë së Veriut të cilët kanë thithur rezultatet e keqmenaxhimit ekonomik për dekada. Duke pasur parasysh kontrollin e rreptë të regjimit Kim mbi publikun, pakënaqësia në nivelin e qytetarëve të zakonshëm nuk ka gjasa të kërcënojë regjimin. Mbi të gjitha, edhe një zi buke në shkallë të gjerë në vitet 1990 që vrau miliona nuk shkaktoi një trazirë masive. Një rrezik më i madh për Kim mund të përfshijë pakënaqësi mes elitës së Koresë së Veriut që mund t’u japë grupeve brenda sistemit, siç janë ushtria, më shumë pushtet. Edhe nëse kjo do të ndodhë, sidoqoftë, nuk mund të rrezikojë domosdoshmërisht stabilitetin e regjimit.

Faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në stabilitetin e Koresë së Veriut përfshijnë një shpërthim masiv të koronavirusit, të cilin sistemi shëndetësor i Koresë së Veriut është i pajisur keq për të trajtuar. Duke pasur parasysh rëndësinë e udhëheqësit në sistemin e Koresë së Veriut, çdo problem me shëndetin e Kim, për të cilin ka informacion të kufizuar, mund të përbëjë një kërcënim më të drejtpërdrejtë për stabilitetin e regjimit. Por tani për tani, Koreja e Veriut duket e qëndrueshme dhe ka më shumë të ngjarë të mos qëndrojë e tillë, të paktën për një periudhë të afërt.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...