E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Kombëtarja bën autokritikë në miqësoren ndaj Uellsit, kuqezinjtë ‘eliminojnë’ Bale

Shqipëria është rikthyer tek fitorja, tre humbje dhe një barazim ishte bilanci i tre ndeshjeve të fundit. Një rezultat që ul tensionin e krijuar ditët e fundit pas humbjes turpëruese nga Skocia me rezultatin 0-4. Me këtë fitore edhe trajneri Christian Panucci do ta ketë më të lehtë të punojë, pasi mposhti Uellsin e Rayan Giggs dhe Gareth Bale.

Pjesa e parë nuk ka qenë e mirë për kuqezinjtë, të cilët kanë rrezikuar të mbeten me 10 lojtarë pas reagimit të pashpjegueshëm të Talunat Xhaka-s ndaj Brooks në minutën e 36-të, me mesfushorin tonë që ka bërë një gjest të ngjashëm me atë të Mavraj në ndeshjen me Skocinë.

Gjithsesi, arbitri Jakimovski ka vendosur ta falë mesfushorin tonë, i cili ka qenë protagonist edhe në pjesën e dytë, por këtë herë për mirë. Ai, në fakt, ka fituar penalltinë të transformuar në gol nga ana e Balaj në minutën e 58-të. Ky ka qenë goli i parë nga të tanët në katër ndeshjet e fundit.

Në minutën e 66-të ka ardhur falja e radhës nga arbitri i ndeshjes pas një ndërhyrje të Bashës në zonën e rreptësisë. Gjyqtari, në fakt, ka akorduar një goditje nga këndi duke na shpëtuar. Dhjetë minuta më pas mund të kishte ardhur edhe goli i dytë për vendasit, por Uzuni është treguar i pasaktë pak metra para portës.

12 minuta para fundit kanë ardhur edhe protestat e yllit të Real Madrid, Gareth Bale, i cili ka kërkuar një goditje dënimi indirekte brenda zonës së rreptësisë pasi Berisha ka kapur me dorë topin e kthyer mbrapa nga mbrojtja jonë, por Jakimovski nuk ka patur të njëjtin mendim. Rreziku i fundit është krijuar nga miqtë, të cilët kanë fituar një goditje dënimi me Bale, pak metra jashtë zonës së rreptësisë. Goditja e galaktikut është ndalur nga muri, me ndeshjen që është mbyllur menjëherë pas këtij momenti.

Shqipëria, kështu, kanë marrë një fitore që mungonte që nga 7 shtatori i 2018-ës, kundër Izraelit në Nations League. Në total, kjo ka qenë fitorja e dytë e kuqezinjve të marrë në nëntë ndeshjet e luajtura në 2018-ën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bora dhe Semi do të “hakmerren” ndaj Donaldit në “Për’puthen Prime”

Puthjet e Donaldit me Beatrixin, kanë shkaktuar një bum komentesh në rrjet. Fansat janë ndarë në grupe, ndërsa ende nuk ka patur një reagim...

Sfida mes një intelektuali që kërkon të vërtetën dhe një politikani që gënjen

Nga: Andi Bushati Ka një aksiomë të mirënjohur që shpjegon përplasjen e një politikani me një intelektual në arenën publike: Sipas saj, i pari tenton...

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...