E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Intervistë: Zyrtari i Hamasit thotë “nuk kemi mungesë raketash”

Associated Press

Një zyrtar i lartë i Hamasit tha në një intervistë për AP sot (e enjte) se ai pret armëpushim midis grupimit të Gazës dhe Izraelit brenda një dite, por paralajmëroi që Hamasi “nuk vuna nga mungesa e raketave”.

Osama Hamdan gjithashtu i tha Associated Press-it se Mohammed Deif, një komandant i pakapshëm i Hamasit i cili është ndjekur nga Izraeli për dekada, është gjallë dhe mbetet në krye të operacioneve ushtarake të Gazës.

Deif, i njohur gjithashtu si Abu Khaled, është padyshim objektivi më i kërkuar i Izraelit në Gaza. Ai i ka mbijetuar disa atentateve izraelite dhe rrallë shihet në publik. Media izraelite tha se ka pasur dy përpjekje të tjera të dështuara gjatë luftës aktuale Izrael-Hamas, e katërta në pak më shumë se një dekadë.

Hamdan i tha AP-së se Deif është “ende në krye të operacionit dhe drejton operacionet e përbashkëta” të krahut ushtarak të Hamasit, Brigadave Qassam dhe fraksioneve të tjera, por nuk dha prova për këtë deklaratë.

Që nga fillimi i konfliktit, Izraeli ka rrafshuar një seri të zyrash dhe ndërtesash banimi në Gaza, duke pretenduar se ato strehojnë elementë të infrastrukturës ushtarake të Hamasit.

Të shtunën, një sulm izraelit shkatërroi ndërtesën 12-katëshe al-Jalaa, një zyrë dhe një kullë banimi ku ishin vendosur zyrat e AP dhe rrjetit televiziv Al-Jazeera. Ushtria dha një paralajmërim para goditjes dhe pushtuesit u evakuuan në mënyrë të sigurt.

Në intervistë, Hamdan tha se grupi i tij mund të vazhdojë të bombardojë Izraelin për muaj nëse duan.

“Unë mund t’ju siguroj se ajo që pamë gjatë ditëve të para në aspektin e bombardimeve në Tel Aviv dhe disa zona të Jeruzalemit mund të vazhdojë jo vetëm për ditë ose javë, por për muaj,”  tha Hamdan. Por ai shtoi se ai besonte se një njoftim për armëpushim është afër.

Hamdan, i cili është i vendosur në Bejrut, është anëtar i zyrës së vendimmarrjes së Hamasit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...