E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Indi/ Në Mumbai shembet ndërtesa nga shirat, 11 të vdekur dhe 18 të shpëtuar

Nju Delhi (dpa)

Njëmbëdhjetë njerëz u raportuan sot të vdekur në kryeqendrën indiane  ekonomike, Mumbai, kur një ndërtesë u shemb pas shirave të dendur.

Ndërtesa trekatëshe në zonën Malad West u shemb të mërkurën mbrëma. Tetëmbëdhjetë njerëz u nxorrën nga rrënojat dhe 11 vdiqën, tha një zëdhënës i ndërmarrjes komunale Mumbai.

Imazhet televizive treguan vinça që punonin në korsinë e ngushtë të ngjeshur, duke u përpjekur të pastronin mbeturinat ndërsa shiu vazhdonte të binte. Zjarrfikësit, të cilët reaguan të parët pas incidenteve në Indi, u panë duke kërkuar për të mbijetuarit, të ndihmuar nga banorët lokalë dhe policia. Banorët e tre objekteve fqinje, gjithashtu në gjendje të shkatërruar, u evakuuan.

“Është urdhëruar një hetim dhe do të ngrihet një akuzë kundër pronarit të objektit,” -tha Sawant.

Rrëzimet e ndërtesave janë bërë të zakonshme në Indi, zakonisht për shkak të ndërtimit të dobët, materialeve të dobëta dhe mosrespektimit të rregulloreve. Shumë nga këto incidente ndodhin gjatë sezonit të shirave./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...