E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Gati dekreti shtetëror që ringjall Serie A, caktohen 3 fazat për të kthyer futbollin në prill

Futbolli italian mund të të kthehet shumë më shpejt sesa mendohet, edhe pse për të parë ndeshje, duhet pritur deri në fillimin e muajit qershor. Nesër do të miratohet dekreti shtetëror i cili do t’u mundësojë klubeve që të nisin programet për kthimin në fushë, të paktën sa u përket ekipeve të Serie A që mund të plotësojnë disa kushte.

Sipas Sky Sport, lojtarët e Serie A mund të jenë që në muajin prill në stërvitje, e cila parashikohet që të bëhet me tre etapa të veçanta në varësi të evoluimit të përhapjes së infeksionit në shoqërinë italiane. Hapi i parë do të jetë ai i kthimit në qendrat stërvitore për të kryer testet fizike e mjekësore të dëtyrueshme, jo vetëm për koronavirus, por edhe për të parë gjendjen e tyre pas një periudhe të gjatë shkëputje.

Sipas komisionit mjekësor shkencor, klubet duhet të ndjekin tre hapa. I pari është ai i testeve individuale mjekësore, që mund të kryhet në ditët e fundit të prillit. Faza e dytë është ajo e zhvillimit të stërvitjeve, por vetëm me grupe të vogla dhe sigurisht me të gjitha masat e sigurisë. Ndërsa faza e tretë, që afron edhe kthimin e futbollit të vërtetë, është ajo e zhvillimit të stërvitjeve me grup të bashkuar. Kjo e fundit është plotësisht në varësi të situatës me infeksionin në të gjithë territorin e Italisë e jo në zona të veçanta, pasi qeveria ka bërë të qartë se lejimi ose do të bëhet në të gjithë territorin, ose në asnjë pjesë të tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...