E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Francë/Populistja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen fiton zgjedhjet në parti

Populistja franceze e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, u rizgjodh sot si kryetare e partisë ekstremiste (RN) në një konferencë partie në qytetin jugor të Perpignan.

Ajo mori 98,35% të votave, siç njoftoi anëtari i Parlamentit Evropian Jerome Riviere në Twitter.

Rizgjedhja e Le Pen, e cila ka mbajtur pozicionin për 10 vjet, pritej, pasi nuk kishte asnjë kandidat konkurrues.

Le Pen dëshiron të kandidojë përsëri në zgjedhjet presidenciale franceze në nëntë muaj, kur kundërshtari i saj kryesor, Emmanuel Macron, ka të ngjarë të jetë në largim. Ajo tashmë ka humbur një herë përballë Macronit, në vitin 2017.

Partia e njohur më parë si Fronti Kombëtar kohët e fundit dështoi në zgjedhjet rajonale me planin e saj për të marrë një rajon si një mbrojtje të pushtetit për zgjedhjet presidenciale.

Le Pen ia atribuoi humbjen kryesisht pjesëmarrjes jashtëzakonisht të ulët të votuesve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...