E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Formula 1/ Hamilton nxjerr jashtë Verstappenin dhe fiton garën

Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh Britanik për të tetën herë!

Hamilton zvogëlon distancën në kampionat ndaj Verstppenit në shtatë pikë duke fituar Grand Prix-në e tij të tetë në Angli! Askush nuk ka fituar të njëjtën garë më shpesh sesa kaq më parë!

Hamilton ishte protagonist i një aksidenti që në xhirot e para, kur nxorri jashtë gare pikërisht Verstappenin.

Tani ai ka arritur në 99 fitore në F1.

Renditja e garës:

 1. Hamilton
 2. Leclerc
 3. Bottas
 4. Norris
 5. Ricciardo
 6. Sainz
 7. Alonso
 8. Stroll
 9. Ocon
 10.  Tsunoda
 11.  Gasly
 12.  Russell
 13.  Giovinazzi
 14.  Latifi
 15.  Raikkonen
 16.  Perez
 17.  Mazepin
 18.  Schumacher
 19.  Vettel
 20.  Verstappen (Nuk e mbylli garën)
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...