E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

‘Erdhi momenti’/ Von Der Leyen tregon kur do fillojë vaksinimi anti-covid

Vjen data e shumëpritur nga europianët për fillimin e vaksinimit kundër Covid-19.

Megjithëse nuk ka ende dritë jeshile nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), vaksinimet në Evropë kundër Covid-19 do të fillojnë në 27 Dhjetor.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen njoftoi datën e nisjes së vaksinimit, dy ditë pas Krishtlindjeve.

”Është momenti i Evropës. Më 27, 28 dhe 29 Dhjetor do të fillojë vaksinimi në të gjithë BE-në. Ne i mbrojmë qytetarët tanë së bashku. Ne jemi më të fortë së bashku’’, shkruan Presidentja në rrjetin social, Twitter.

Pritet tashmë një dritë jeshile nga autoriteti rregullator ndërsa vaksina Pfizer-Biontech është autorizuar nga Britania e Madhe, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...