E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

‘Donte Shqipërinë, UEFA s’e lejoi te Kosova’/ Rrëfimi i babait të Granit Xhakës

Zvicra arriti një kualifikim historik, pasi mposhti me anë të penalltive Francën, duke kaluar në fazën çerekfinale të ”Euro 2020”. Njeriu i ndeshjes, u shpall lojtari me origjinë shqiptare, Granit Xhaka.

Babai dhe agjenti i tij, Ragip Xhaka ka qenë i ftuar në emisonin ”Dueli Sportiv”, ku përveç sukesit të djalit të tij, ka treguar edhe për zgjedhjen e Granitit për të përfaqësuar Zvicrën.

Ai u shpreh se kanë pasur kontakte me Shqipërinë, por nuk u bë e mundur që Graniti të luante me përfaqësuesen shqiptare, pasi kishte mospajtime. Ndërkohë, sipas Ragip Xhakës, i biri nuk mund të bashkohej me Kosovën, për shkak se ka marrë pjesë më parë në Europian me Zvicrën.

Ragip Xhaka: “Kur djemtë filluan të bëhen të gjallë, siç i thonë me atë fjalën popullorë, kam pasur kontakt me Shqipërinë edhe një mospajtim, nuk erdhi deri aty. Sa i përket Kosovës ka qenë e ditur se nëse luajnë këta shqiptarë në Evropian më parë, atëherë ka qenë e pamundur.E kemi çuar një letër në FIFA drejtpërsëdrejti pa ndihmën e askujt, me anë të avokatit tonë, na është kthyer e mbyllur, tema është e mbyllur shkaku i Kampionatit Evropian. Nuk e ndiej vetën fajtor. Gjithë atë që kemi bërë deri tani, si për Zvicrën si për Kosovën, jam krenarë. Asnjëherë nuk e kemi harruar Kosovën.

Jo se janë vetëm këta dy, por janë të vetmit dy djem shqiptarë, dy vëllezër, që dalin hapur dhe e mbrojnë si Kosovën edhe Shqipërinë. Po ju tregoj një rast. Në lojën me Serbinë dhe Shqipërinë, që luhej në Shqipëri, Graniti filloi të qante përse i ka ngritur tre gishtat njëri lojtar në Tiranë. Nuk e kemi fshehur që jemi shqiptarë, kurrë, asnjëherë. Më vjen keq që ka ndodhur kështu, por ai ka qenë fati si për Zvicrën, si për Kosovën, edhe për Shqipërinë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...